úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Nových obchodních center se bude stavět málo, developeři potvrzují rekonstrukce

11.04.2016  |  Petr Bayer

Řadu rekonstrukcí a modernizací stávajících obchodních center potvrzují tři ze čtyř ředitelů developerských firem. Naopak nových obchodních center se v blízké budoucnosti bude stavět minimum. Požadavkům klientů současných center neodpovídá především lokalita a mix nájemců, nejméně připomínek mají k provedení stavby. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q1/2016 CEEC Research.

„Spíše než na nové projekty se trh zaměří na oživení interiérů a celkovou modernizaci již existujících obchodních center. Ta postupně zastarávají, a mají-li zůstat konkurenceschopná, je potřeba do nich investovat. To je aktuálně velké téma i pro naši realitní skupinu CPI, kdy v letošním roce začínáme s revitalizací českobudějovického nákupního centra IGY,“ říká Pavel Semrád z CPI Property Group. „Před deseti lety zažívala obchodní centra velký boom a většina jich pochází právě z té doby. Dnešní nároky trhu i nájemců se samozřejmě od té doby změnily, proto je určitá revitalizace namístě, nemusí být ale nezbytně velká,“ potvrzuje generální ředitel Crestylu Omar Koleilat.

„Nová nákupní centra budou v následujících letech vznikat jen zřídka, zejména pokud mluvíme o metropoli, ve které je již prostor a poptávka, buď po multifunkčních objektech, nebo úzce specializovaných, saturovaná. Podobná situace pak relativně brzy nastane i v ostatních krajských městech. Rekonstrukce, a opět zejména v Praze, pak budou tématem nejen u retailových, ale také u kancelářských budov. Řada z nich je v provozu 15–20 let a přestávají plně vyhovovat požadavkům nájemců,“ komentuje partner KPMG ČR Pavel Kliment. „Rekonstrukce obchodních center je zejména o designu a o interiérových úpravách, velké stavební společnosti nejsou na tento rostoucí segment trhu připraveny. Tato situace je velkou příležitostí pro malé a střední firmy s konkrétním zaměřením,“ míní generální ředitel Průmstavu Rafael Moreno.

U současných obchodních center nejvíce neodpovídá požadavkům klientů aktuální mix nájemců daných prostor. Na stupnici od nuly do deseti, kde desítka představuje největší důvod nespokojenosti, jim ředitelé firem shodně přiřadili 7,0 bodu. V oblasti retail developmentu jde o klíčové téma, až 72 % z nich považuje za hlavní nástroj pro udržení zákazníků a zajištění vysoké návštěvnosti obchodních center právě nabídku rozmanitého sortimentu. Až s odstupem následují nízké ceny – za hlavní nástroj pro udržení zákazníků je považuje jen 14 % obchodních center. „Zmiňované rekonstrukce mohou vlastníci a provozovatelé využít i jako impuls pro změny mixu nájemců, respektive k přizpůsobení se měnícím se požadavkům zákazníků a návštěvníků center,“ doporučuje Kliment.

„Potvrzuji trend snižujícího se počtu nových projektů, na druhou stranu zaznamenáváme zvyšující se požadavky na revitalizaci a rekonstrukci. K realizaci bude ve větší míře docházet až v následujících letech. Požadavky se týkají parametrů skleněných fasád, které u obchodních center dominují a na nichž jsme se v posledních letech podíleli, například při rekonstrukci centra Černý most v Praze. Také se jedná o požadavky na přidanou hodnotu skel, hlavně v interiérech. Řešíme zejména akustické parametry, prostupnost světla, tepelné vlastnosti a vzhled skla použitého ve všech typech konstrukcí,“ líčí ředitel divize Saint-Gobain Glassolution Jakub Richter.

Dalšími faktory, které klientům nevyhovují, je lokalita některých obchodních center, současné množství kaváren a restaurací, rozsah nebo kvalita zábavních center a nedostatečná velikost obchodního centra již neodpovídající současným trendům. Naopak nejmenší nespokojenost panuje v otázce provedení stavby, ať už jde o použité izolace (3,4), vzduchotechniku (3,6) nebo osvětlení (3,9). „ČR má sice velké množství obchodních ploch, ale ne vždy kvalitních a s dostatečnou nabídkou. Existují tak místa, kde lze úspěšné moderní obchodní centrum postavit,“ konstatuje Koleilat s tím, že Crestyl, loni dokončil obchodní centrum v Kladně a nyní staví další v Jablonci nad Nisou.

„Aktuálně neevidujeme výraznější počet připravovaných projektů nových center. Intenzivně však spolupracujeme s developery na přípravě projektů rekonstrukce obchodních i kancelářských budov. Přisuzuji to zejména rychlému vývoji inovací na trhu stavebních materiálů, které přispívají ke zvyšování komfortu v budovách,“ vysvětluje předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products Tomáš Rosák. Růst cen pronájmů v obchodních centrech v roce 2016 plánuje 72 % pronajímatelů, a to v průměru o 1,4 %. Další růst nájmů v příštím roce připravuje 83 % v průměru o 1,8 procenta.

Studie developerských společností Q1/2016 je k volnému stažení na www.ceec.eu

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.