Nový úsek silnice I/16 Mladá Boleslav – Martinovice v celkové délce 8,2 kilometru by se měl začít stavět v roce 2025. Předpokládaná cena stavby je 1,49 miliardy korun bez DPH. Silnice I/16 v celé délce propojuje 6 dálnic (D6, D7, D8, D10, D35 a D11) a je významným dopravním tahem východ - západ. Intenzita dopravy mezi Martinovicemi a stávajícím napojením na dálnici D10 v Mladé Boleslavi průměrně přesahuje 22 000 vozidel denně.
Stavba spočívá v přetrasování stávající komunikace v úseku od Martinic do MÚK Kosmonosy na dálnici D10. Navíc je již přeložka řešena jako třípruhová, tj. střídavé uspořádání 2+1, a je v souladu se schválenou kategorizací dálnic a silnic I. tříd do roku 2040. Přeložka bude mít pozitivní vliv nejen na kvalitu dopravy na silnici I/16 (plynulost, bezpečnost, zrychlení). Ale odvedením tranzitní dopravy, která představuje až 8000 těžkých nákladních vozidel denně, z obcí Židněves a Sukorady, bude mít pozitivní vliv na životní prostředí.
„V současné době jsme již podali na Středočeský kraj žádost o vydání územního rozhodnutí pro umístění stavby a zažádali o verifikační stanovisko EIA s ohledem postupu přípravy do dalšího stupně projektové dokumentace. Vydání územního rozhodnutí očekáváme v průběhu června. Souběžně jsme počátkem května zahájili zpracování dokumentace pro stavební povolení a pracuje se na vypracování geotechnického průzkumu, jako jednoho z podkladů nutného pro DSP. Připravují se geometrické plány potřebné pro budoucí výkup pozemků,“ uvádí ŘSD.
Souběžně se pracuje na přípravě přestavby MÚK Kosmonosy na D10, jejíž uvedení do provozu podmiňuje i uvedení do provozu přeložky. Dále probíhá příprava výstavby nové okružní křižovatky Plazy na silnici I/16, která nahradí stávající tečnou křižovatku se silnicemi III/2768 x III/27515 a příprava zkapacitnění průsečné křižovatky I/16 Řepov. Obě stavby je třeba dokončit před zahájením výstavby komunikace mezi Martinovicemi a D10 MÚK Kosmonosy.
Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Na jaké oblasti ve stavebnictví by se měla nová vláda především zaměřit?
výstavba dálnic a silnicPetr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |