Nová Základní umělecká škola v Pardubicích – Polabinách zná svou podobu. Vítězem architektonické soutěže je pardubický ateliér Med Pavlík architekti a městu zpracuje všechny stupně projektové dokumentace pro výstavbu školy a regionálního kulturního a kreativního centra s kapacitou až 1200 dětí. Práce by měly podle návrhu stát 286 miliónů korun bez DPH, stavba by mohla začít v 2. polovině roku 2026.
„Návrh nové budovy ZUŠ respektuje urbanistický koncept sídliště v Polabinách a bude prvním jednotným působištěm pro školu po více než 55 letech. Nabídne výuku ve všech čtyřech vyučovaných oborech, v tanečním, hudebním, výtvarném a literárně-dramatickém,“ říká náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že stávající provoz ZUŠ je roztříštěn do několika budov, v některých musí škola platit komerční nájem. Naopak některé nebytové prostory v majetku města bude moci město využít jinak nebo prodat.
Rozhodnutí radnice vybudovat novou ZUŠ na pozemcích města v ulici Stavbařů padlo v souvislosti s rozhodnutím přesunout Základní školu a Praktickou školu Svítání do nově zrekonstruovaného objektu v ulici Klášterní. „V rozhodování hrál roli i ekonomický aspekt, protože demolice a následně nová výstavba školy vychází finančně daleko lépe než kompletní rekonstrukce stávajícího nevyhovujícího objektu. Náklady na projekční práce, které máme pokryty v rozpočtu města, jsou 13,8 milionu korun. Budova školy je bezbariérová,“ doplnil Rychtecký.
Škola nabízí otevřenou a inspirativní vnitřní krajinu pro přirozené setkávání žáků, učitelů, rodičů a zájemců o umění. Prostorově pestré vnitřní prostředí se svěží atmosférou prostoupené střešní zahradou chráněnou před pohledy z okolních bytových domů nabízí podmínky k výuce a formám kulturního a společenského života. Srdcem budovy je atrium jako hlavní komunikační uzel a místo společného setkávání. Součástí atria je hlavní schodiště a pobytové schody, na kterých lze uspořádat i menší představení s návazností na velký sál. „Kavárna s možností pořádání menších hudebních akcí je propojena s foyer. Veškeré prostory, střešní zahrady a foyer jsou přístupné nejen pro žáky, ale i pro jejich doprovod. Víceúčelový sál přináší podmínky pro poslech akustické hudby včetně symfonického orchestru. Jednotlivé tvůrčí obory jsou odděleny tak, aby se navzájem nerušily a poskytovaly příjemné pracovní a studijní prostředí,“ líčí architekt Tomáš Med.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |