Ministerstvo průmyslu a obchodu, agentura CzechInvest a Agentura pro podnikání a inovace posuzovaly úspěšnost dotačních programů zaměřených na sektor informačních a komunikačních technologií především podle objemu vyčerpaných prostředků a nikoli podle přínosu. Podporu dostávaly i projekty, které hodnoticí komise nedoporučila, navíc příjemci dodávali nereálné údaje a kontrola projektů byla převážně jen formální a nedůsledná. Od roku 2007 získalo podporu 727 projektů za více než 7,3 miliardy korun, z toho přes 5 miliard z rozpočtu EU, uvádí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
„V rámci dvou programových období z operačních programů Podnikání a inovace a Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v době přípravy operačních programů stát předpokládal, že investice veřejných prostředků přispějí k rozvoji sektoru ICT v ČR a pomohou konkurenceschopnosti českých podniků. Podíl přidané hodnoty tohoto sektoru na HDP ale v průběhu let rostl bez ohledu na poskytnutou podporu. MPO navíc posuzovalo úspěšnost a efektivnost programů především podle toho, jestli se jim daří vyčerpat přidělené peníze, a ne podle toho, jaký mají přínos,“ upozorňuje NKÚ. "Zpráva, kterou se zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad se vztahuje zejména k letům 2012 až 2018. Tedy k období, k němuž Ministerstvo průmyslu a obchodu už v minulosti přijalo řadu opatření," reagovala mluvčí MPO Štěpánka Filipová.
Prostředky rozdělované v rámci programů měly směřovat k malým a středním podnikům, například na budování datových center, nová ICT řešení nebo centra sdílených služeb. Dotace měly českým podnikům zajistit lepší pozici na trhu. Z podpory ale podle NKÚ v řadě případů čerpaly veřejné prostředky i velké nadnárodní korporace se sídlem mimo EU. Prostřednictvím podpory vzniklo téměř 12 tisíc nových pracovních míst, trh práce se však v té době dlouhodobě potýkal s významným nedostatkem odborníků. Navíc podpora zaměstnanosti nebyla prioritním cílem ani jednoho z těchto operačních programů.
Dotace přes 31 milionů korun tak například šla na nákup použitého letounu a stavbu hangáru, které měly podniku sloužit k rozšíření poskytovaných služeb o certifikovanou výměnu leteckých motorů. K proplacení projektu došlo i přesto, že nebylo zřejmé, zda byl zakoupený letoun použit pro potřeby projektu. Navíc se projekt v poslední fázi změnil a s nákupem dalšího vybavení potřebného pro výměnu motorů už nepočítal. Dotaci získal také projekt datového centra, přičemž více než milion korun byl určen na nákup mobilní kamery, profesionálního dronu nebo digitální zrcadlovky. MPO přitom nezjišťovalo nezbytnost tohoto vybavení.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |