úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Na Zanzibaru vyrůstá luxusní hotelový rezort navržený českými architekty

12.05.2016  |  Petr Bayer

Na Zanzibaru, který je společným názvem dvou ostrovů při východoafrickém pobřeží Indického oceánu v Tanzanii, vzniká na severním okraji většího z nich, svahilsky nazývaného Unguja, Zuri Zanzibar Hotel & Resort. Luxusní komplex na ploše 140 000 čtverečních metrů, jež navrhli čeští architekti, bude dokončen v průběhu roku 2017. Investorem projektu je finanční skupina RSJ. Informuje o tom architektonická kancelář Jestico + Whiles. Kromě využívání místních surovin a místních výrobků přináší Zuri Zanzibar pracovní místa 200 až 300 obyvatelům ostrova. Na projektu se podílejí i další české firmy, například výrobci nábytku nebo dodavatelé zařízení pro čištění vody.

Leitmotivem návrhu bylo vytvořit hotelový rezort, který v maximální míře respektuje místní kulturu a prostředí, a to včetně využívání místních materiálů v interiérech i exteriérech. Dalším důležitým cílem projektu bylo minimalizovat spotřebu energie a zajistit co nejmenší zásah do životního prostředí. V rezortu vzniká 51 stylových bungalovů, 2 prostorné vily, dvě restaurace s barem, bazén, přístřešek pro cvičení jógy, který je možné využít i pro svatební obřady, a část určená pro wellness.

„Kompoziční princip rezortu je postaven na hlavní vizuální ose, kterou tvoří vstupní nádvoří, recepce, restaurant, bar a průhled směřující k pláži a k restauraci s bazénem nacházející se v blízkosti útesu. Kontrastem k ní jsou vějířovitě se rozevírající skupiny bungalovů, přičemž každá skupina má vlastní identitu i styl zahrady, která ji obklopuje. Jejich součástí je například okrasná zahrada pro procházky a odpočinek jako zajímavá alternativa k pobytu na pláži. A dále užitková zahrada hodící se pro pěstování surovin pro místní kuchyni nebo zahrada s kořením, která odkazuje na jeden z hlavních atributů ostrova a umožní i edukaci hostů resortu v oblasti pěstování různých druhů koření,“ říká Ing. arch. Pavel Machar z Jestico + Whiles.

Bungalovy jsou koncipovány jako lehké konstrukce, pomyslně plovoucí nad terénem ve všudypřítomné zeleni. Jejich makutové střechy jsou vytvořeny z tradičního zanzibarského materiálu, který se vyrábí z listů banánovníku, zatímco střechy budov na hlavní ose jsou z dřevěných šindelí. V interiérech se nacházejí tradiční zanzibarské vyřezávané dveře, dekorace z lotosových květů nebo umění s africkou tematikou od místní umělkyně namalované přímo na stěnách. Při dekoraci interiérů byly využity i typické artikly ostrova z recyklovaných materiálů, které vyrábějí místní ženy. Ke kompaktní dispozici bungalovu náleží i prostorná terasa

Rezort disponuje vlastními vrty na pozemku, využívá vodu ze studní a pomocí vlastního odsolovacího zařízení vodu čistí ozonem a posílá ji jako pitnou do resortu. Splašková a kanalizační voda je v rámci resortu schraňována, přečišťována v centrální čistírně a poté používána pro zalévání. Používá se také solární ohřev vody. Prostor v bungalovech není celkově klimatizován, ale využívá tzv. systém evening breeze, což je membrána chladící pouze postel. Díky tomu se v porovnání s tradičním chlazením spotřebovává pouze čtvrtina energie při zachování srovnatelného komfortu.

„Důležitým aspektem konceptu rezortu bylo maximalizovat stávající zeleň už na úplném počátku jeho výstavby. Tento postup je vůči místní flóře mnohem šetrnější, protože na ostrově nejsou žádné školky, ze kterých lze získávat novou výsadbu. Zeleň by se musela přivézt z Jižní Afriky, není ale stejná jako ta na Zanzibaru, navíc by mohla být invazivní a ostrov rychle zamořit,“ dodává Ing. arch. Radek Teichman z Jestico + Whiles.

Další články k tématu

 
 
 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.