Z evropských fondů přitékají další peníze na ekologii měst a obcí a jejich úspornější provoz. Ministerstvo životního prostředí pokračuje v dotacích a nabízí obcím, městům, ale například i ministerstvům a jejich organizacím ve dvou výzvách 4,5 miliardy korun z Operačního programu Životní (OPŽP) prostředí na energeticky úsporné renovace veřejných budov.
„Od startu nového programového období OPŽP se investice do renovací veřejných budov z prostředků EU vyšplhaly na 5,8 miliardy korun. Průběžně daří zateplovat školy, kulturní domy, nemocnice, radnice, sportovní haly a další obecní budovy po celém Česku a nahrazovat v nich fosilní zdroje energie obnovitelnými. Díky tomu budovy spotřebovávají výrazně méně energie a obce ušetří,“ říká ministr Richard Brabec. Oproti předchozím výzvám se nyní dotace na zateplení zvýšila až na 60 % nákladů, čas na podání žádosti mají obce až do 3. února 2020.
Mezi novinkami je kromě vyšší dotace i širší nabídka dotovaných opatření. Dotaci lze nyní vedle zateplení vnější obálky budovy získat i na úpravy uvnitř budov, které přispějí ke snížení energetické náročnosti budovy nebo zlepší kvalitu vnitřního prostředí. Mezi ně je možné zahrnout modernizaci či opravu vnitřního osvětlení, systémy měření a regulace vytápění a větrání, opatření zlepšující prostorovou akustiku nebo opatření zabraňující letnímu přehřívání. Dotace tak pomůže uhradit třeba nová LED světla, stínicí techniku na vnějšku budovy nebo akustické prvky v učebnách a posluchárnách. „Vyřešení osvětlení a prostorové akustiky tam, kde lidé nejvíce pobývají, má zásadní vliv na pohodu uvnitř místností,“ dodává ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.
Oproti dřívější výzvě se u vybraných opatření změnilo omezení způsobilých investičních výdajů. Maximální výdaje se v případě zateplení fasády budovy zvýšily o 15 %. Například u výplní otvorů je nové maximum 8050 Kč na m2, dříve to bylo 7000 Kč. „Bonifikaci získají projekty, které energeticky úsporné renovace realizují metodou zaručeného snížení energie, tzv. EPC metodou, nebo žadatelé, kteří zadají veřejnou zakázku podle metodiky Design&Build s garancí provozních parametrů,“ líčí ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Bonus dostanou také žadatelé, kteří v budově instalují obnovitelné zdroje energie, jež pokryjí alespoň 40 % celkové spotřeby energie.
Výměna zdrojů tepla a instalace obnovitelných zdrojů energie je vedle zateplení další velkou skupinou opatření, které mohou obce spolufinancovat dotací. Pokud se v budově topí a ohřívá voda fosilními palivy nebo elektřinou, při výměně kotle za zdroj využívající biomasu, tepelné čerpadlo, případně instalaci solárně-termických kolektorů a fotovoltaického systému, lze získat až 60% dotaci. Při přechodu na plynový kondenzační kotel žadatelé uspoří díky dotaci až 40 % celkových výdajů na projekt.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |