úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Krize zasáhla hotely, poptávka po kancelářích výrazněji neklesne

12.08.2020  |  Petr Bayer

Banky očekávají, že největší dopad bude mít pandemie na úvěrová portfolia u hotelů a retailu. Kancelářský segment a logistiku ovlivní výrazně méně. Celkově by opravné položky u bankovních úvěrů na komerční nemovitosti neměly přesáhnout 10 %. Vyplývá to z průzkumu KPMG Property Lending Barometer, který se zaměřuje na financování nemovitostí. Odpovídali zástupci více než 60 evropských bank z 11 zemí především střední a východní Evropy.

Více než polovina bankéřů očekává dlouhý a zpočátku pomalý návrat ekonomiky připomínající křivku „U” nebo „fajfku“. V rychlý návrat ve tvaru písmena „V” nebo „W” věří zhruba třetina dotázaných. K pesimistickému scénáři ve tvaru „L” se přiklání pětina respondentů. Nejistota je ovšem patrná, většina dotazovaných tipuje alespoň dva možné scénáře.

Pouze 35 % dotázaných považuje opatření centrálních bank a vlád v jednotlivých zemích za dostatečné pro významné snížení negativního dopadu pandemie na financování nemovitostí. Čtvrtina bankéřů se domnívá, že opatření centrálních bank a vlád významně nepomohla, v ČR je o tom přesvědčeno dokonce 9 z 10 dotázaných. „České banky poukazují na to, že byly schopny nabídnout vlastníkům komerčních nemovitostí úpravu splátkových kalendářů nebo prominutí splnění smluvních kovenantů bez zásahu státu. V řadě případů se banky rychle dohodly s klienty na řešení situace, ale kvůli následnému zásahu státu došlo ke změnám a úpravám, které nebyly tak výhodné jako prvotní dohody,“ upřesňuje Pavel Kliment, partner KPMG ČR odpovědný za sektor nemovitostí.

Logistické nemovitosti a industriální parky podle bankéřů proplouvají současnou krizí nejlépe, 77 % z nich nepředpokládá tvorbu opravné položky v hodnotě vyšší než 5 %. Čeští bankéři situaci vidí ještě optimističtěji, všichni dotazovaní se domnívají, že opravná položka bude max. 2 %. Kancelářský segment podle bankéřů patří k těm méně zasaženým, dvě třetiny dotazovaných tipuje opravné položky do 5 %, stejný výsledek očekává dokonce 90 % bankéřů v Česku.

Retail situace zasáhne o poznání více, 60 % všech dotazovaných, resp. 54 % českých bankéřů odhaduje opravnou položku na více než 5 %. Podle českých bankéřů to platí zejména pro obchodní centra a obchody v centru města. U retailových parků se naopak velká změna nečeká.

Největší dopad bude mít situace na hotely, více než třetina všech dotazovaných (v případě českých bankéřů je tento podíl ještě vyšší) očekává opravnou položku u tohoto úvěrového portfolia více než 20 %. Očekávanou tvorbu opravných položek významně ovlivňují především pražské hotely závislé na zahraničních turistech. „Podmínky pro financování hotelů byly už před vypuknutím pandemie mnohem striktnější než u ostatních typů komerčních nemovitostí, šlo o požadavky na výši vlastního kapitálu nebo dluhovou službu a platilo, že řada bank nebyla ochotna i na základě dopadu minulé krize financovat tento druh nemovitostí,“ komentuje Pavel Dolák, director KPMG ČR a koordinátor průzkumu v Česku.

Dle názoru všech respondentů by opravné položky u bankovních úvěrů na komerční nemovitosti neměly celkově přesáhnout 10 %. „Dosažení tohoto výsledku by byl ohromný úspěch, ale vzhledem k pravděpodobnému pomalému návratu ekonomiky, zasažení všech nemovitostních segmentů a ostatních faktorů se dá očekávat výše této celkové opravné položky výrazně vyšší,“ dodává Dolák.

Dvě pětiny respondentů se domnívají, že častější práce z domova nebude mít na poptávku po kancelářských prostorech větší vliv. Je o tom přesvědčeno dokonce 56 % českých bankéřů. Koncept práce z domova umožňují společnosti zaměstnancům již řadu let. Podle některých by poptávka mohla dokonce růst, protože pandemie povede ke změně konceptu a rozmístění kancelářských prostor, aby byly více připravené na podobné situace, což se může projevit snížením podílu open space. Třetina respondentů naopak očekává snížení poptávky.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce