úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kontrolu kvality veřejných zakázek za dostatečnou považuje jen čtvrtina stavařů

14.03.2019  |  Petr Bayer

Kvalitu staveb u veřejných investic nejvíce ohrožuje soutěžení na nejnižší cenu, podporuje ji kritérium referencí u předchozích realizací. Za dostatečnou považuje kontrolu kvality u realizovaných veřejných zakázek jen čtvrtina ředitelů stavebních společností. Pro zvýhodnění českých firem s vlastní kapacitou se vyslovila nadpoloviční většina dotázaných, největší podporu by měl tento krok u firem zaměřených na inženýrské stavby. Příčinou korupce v oblasti stavebnictví je v ČR celková špatná kultura prostředí a zneužívání postavení úředníky. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2019 CEEC Research.

Kvalitu významně podporuje také detailní projektová dokumentace a vícekriteriální hodnocení. Výraznější rozdíly se objevují u velkých stavebních firem, které nejvýše hodnotí detailní projektovou dokumentaci a inženýrských společností preferujících vícekriteriální hodnocení. „Rozhodující by měl být vyvážený poměr kvality, ceny, spolehlivosti a transparentnost všech výběrových řízení,“ říká jednatel Tyros Loading Systems CZ Ivo Luňák. „Myslím, že se hodně podceňuje schopnost vítězné vybrané firmy dodat detailní projektovou dokumentaci a doložit reference předchozích realizací a také její personální možnosti. Hodnocení nákladů životního cyklu beru už jako samozřejmost,“ dodává předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Za dostatečnou kontrolu kvality veřejných zakázek považuje 27 % ředitelů stavebních společností, částečně je spokojeno 53 % firem. Pětina ji označuje za zcela nedostatečnou. Optimističtější jsou velké stavební a inženýrské společnosti, které kontrolu hodnotí jako dostatečnou ve 43 resp. 42 % případů. „V oblasti projektování a konzultace při výstavbě je naprosto nezbytné přejít z režimu zadávání na cenu, případně kvalitu charakterizovanou počtem a stářím odborníků na režim zadání dle skutečné kvality. Pozitivně chápeme pilotní aktivity SŽDC a veřejnou diskuzi na téma způsobu zadávání. Za nejdůležitější a současně nejobtížnější považuji, aby si investoři konečně připustili, že nositelem odbornosti má být dodavatel, nikoli zadavatel, a našli způsoby, jak dodavatele kontrolovat, nikoli řídit. Kvalitní projekty a služby je nutné adekvátně ocenit, činnost odborníků na největších infrastrukturních stavbách je ale bohužel dlouhodobě podhodnocená a obor vymírá, resp. ti nejschopnější o uplatnění v něm neuvažují,“ tvrdí ředitel HBH Projekt Radovan Hrnčíř.

Pro zvýhodnění českých stavebních firem s vlastní kapacitou v rámci soutěžení veřejných zakázek se vyslovilo 60 % ředitelů. Alespoň částečné zvýhodnění by uvítalo 27 % a zcela proti takovému opatření bylo 13 % dotázaných. Se zvýhodněním více souhlasí firmy zaměřené na inženýrské stavby (75 %).

Příčinou korupce ve stavebnictví je podle ředitelů stavebních firem celková špatná kultura prostředí a zneužívání postavení úředníky. Míru korupce dále negativně ovlivňuje prosazování příbuzných či známých do veřejných funkcí. Nejméně ke korupci přispívá nedostatek zakázek. Korupce v českém stavebnictví je podle 53 % ředitelů stejná jako na Slovensku, dvě pětiny uvádějí, že v ČR je nižší. „Míra korupce závisí na mentalitě národa a úrovni společenského smýšlení, výchovy i hrozby postihů v případě jejího odhalení,“ míní generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Špatný příklad vrcholných politiků z hlediska morálky, nedodržování zákonů a rozkrádání, různý metr na různé lidi a dotace,“ dodává marketingový ředitel Koma Modular Martin Hart.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.