úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Konference SMART CITY představila udržitelnou dopravu ve městech ČR

02.10.2018  |  Petr Bayer

Velký jednací sál Zastupitelstva Prahy byl tradičním místem konání celostátní konference Chytrá a čistá mobilita Prahy a měst ČR. Tématem ročníku byla multimodalita s heslem „kombinuj a jeď“. Cílem akce bylo podpořit zásady udržitelné dopravy a přesvědčit občany o výhodách MHD a alternativních druhů dopravy a pomoci dosažení vyváženého stavu v dopravní situaci měst. Doprovodnou výstavu vozidel na alternativní pohon shlédli návštěvníci před budovou magistrátu. Atraktivní téma přilákalo více než 150 zájemců z řad firem, zástupců měst a obcí, akademiků, studentů i odborných novinářů. Organizátorem byla TOP EXPO CZ, hlavním mediálním partnerem časopis Skypaper.

Organizováním cyklu konferencí na téma ČISTÁ MOBILITA chceme podpořit nové technologie a zvýšit tak ochranu lidského zdraví a zlepšit životní prostředí pro další generace. Emise oxidu dusíku patří k rizikovým látkám, a byť automobily neznečišťují, v porovnání s elektrárnami a teplárnami a námořní dopravou, životní prostředí takovou měrou, je to nepochybně jeden z největších problémů současnosti, který je na místě aktivně řešit. Výfukové plyny jsou vypouštěny přímo v ulicích, kde je také dýcháme, je proto nezbytné stále přicházet s novými nápady a technologiemi, aby docházelo k poklesu koncentrace oxidu dusíku v ovzduší.

Hosty a účastníky konference, konané u příležitosti Evropského týdne mobility, přivítala Miloslava Veselá, CEO TOP EXPO CZ a v úvodní prezentaci poděkovala partnerům a přípravnému výboru konference a připomněla rozsah a synergické efekty programu SMART CITY – SPOLEČNOST 4.0. Podporu programu ČISTÁ MOBILITA vyjádřila členka Hospodářského výboru a podvýboru pro dopravu Parlamentu ČR Věra Kovářová. Místopředseda TA ČR Pavel Komárek představil státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, kterou TA ČR podpořila více než 1900 projektů s výší státní podpory 22,24 mld. Kč. Dotace jsou přiznávány projektům, do nichž investují i žadatelé.

Úvodní prezentaci k tématu přednesl v pověření náměstka ministryně MPO ČR jeho zástupce Jiří Koliba. Představil Národní akční plán čisté mobility a podporu využívání vozidel na alternativní pohon v ČR ze strany MPO ČR. 1. bloku předsedal Roman Srp, viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku a předseda ITS Nationals. Zástupce ÚJV Řež Aleš Douček v přednášce nazvané Vodíková mobilita seznámil posluchače s koncepcí využití vodíkových technologií pro akumulaci energie. Vyzdvihl potencionální přínos vodíkové ekonomiky a současné vývojové trendy vodíkové mobility vč. plánovaných plnících stanic pro vozidla poháněná vodíkem na dopravních tazích ČR.

Zástupce Dopravního podniku hl. m. Prahy Jan Barchánek, seznámil přítomné s testováním a rozvojem elektrobusů a trolejbusů v pražské MHD. Odborné veřejnosti připomněl nutné požadavky na pražský elektrobus ve vztahu k maximalizaci produktivity a minimalizaci nákladů na infrastrukturu a prezentoval zkušenosti s provozem od roku 2010. Tématem prezentace Radovana Burkoviče z Asociace elektromobilového průmyslu byla Elektromobilita v MHD jako ekosystém.  Posluchačům poutavě nastínil čistou tichou budoucnost formou odpovědí na otázku „Proč elektrovozidlo?“. V Praze i jiných větších městských aglomeracích jsou pro vznik infrastruktury elektrické MHD ideální předpoklady (dopravní uzly, konečné, depa, vozovny, P+R, zastávky…).   

Generální ředitel Metroprojektu Praha David Krása představil budovanou trasu D pražského metra pohledem projektanta. Připomněl výhody a efektivitu hromadné dopravy oproti dopravě individuální a podrobně ukázal budoucí trasu a jednotlivé stanice trasy D. Ke konečnému stavu vedlo několik desítek let úvah o základním směřování trasy a jedná se o dobře koncepčně připravený projekt.Monika Dvořáková za společnosti AŽD Praha přednesla zajímavý a daty podložený příspěvek nazvaný Silniční telematika. Zmínila komplexní dopravně-bezpečnostní silniční telematické systémy AŽD představující řešení pro dopravu ve městech a aktuální trendy v dopravní telematice.

  1. bloku předsedal Jaromír Schling, předseda týmu TOP TRANSPORT

Prvním řečníkem bloku byl zástupce společnosti Siemens ČR Jiří Pohl. V přednášce nazvané Technické inovace pro udržitelnou multimodální mobilitu velkoměst věnoval velkou pozornost základním principům udržitelné bezemisní multimodální mobility. Zdůraznil také nutnost připravit vizi bezemisní udržitelné pražské mobility a koordinovanými kroky ji naplňovat. Příměstská a městská železnice jako páteř veřejné ekologické dopravy byla tématem prezentace Martina Vaňka ze SŽDC. Představil 3 pilíře opatření pro zvýšení atraktivity železniční dopravy: opatření dopravně-tarifní, opatření na vozidlech a opatření na infrastruktuře.

Vojtěch Fried z Pražské energetiky seznámil přítomné s Výhodami a rozvojem sdílení elektromobilů v Praze a rozvojem sítě dobíjecích stanic. “Městské aglomerace hledají odpovědi na otázky, jak reagovat na komplikovanou otázku s narůstající dopravou a zhoršujícím se stavem životního prostředí ve městech. Odpovědí na tyto otázky je jednoznačně elektromobilita, ale take carsharing…”

Specialista odboru rozvoje dopravy hl. m. Prahy Lukáš Eršil vystoupil s přednáškou nazvanou Jak odstranit překážky v rozvoji čisté mobility? Základním poselstvím bylo přesvědčení, že nemůžeme prosazovat čistou mobilitu jen ve městech a pak do nich dálnicemi přivádět desetitisíce aut. Mít čistou mobilitu bez čisté základní dopravní sítě je nemožné. Zdůraznil rovněž výhody příměstské železniční dopravy a nutnost budování VRT. Přednáška vyvolala řadu dotazů a názorových střetů. Zástupci Porsche Česká republika předali poselství v podobě vize osobních automobilů nazvané Automobily na prahu technické revoluce. Je zřejmé, že automobilový průmysl rychle směřuje k digitalizaci, autonomnímu řízení a umělé inteligenci, rozvoji mobilních služeb a e-mobility.

V závěru konference poděkoval všem přednášejícím i posluchačům Jaromír Schling, předseda odborného týmu TOP TRANSPORT. Ocenil aktuálnost většiny přednesených témat a požádal přítomné odborné garanty a mediální partnery o medializaci akce. Pro příští ročník doporučil zařazení téma elektromobilita v železniční dopravě. Marketingový a obchodní ředitel TOP EXPO CZ Martin Dostoupil konferenci ukončil poděkováním partnerům, odborným garantům a mediálním partnerům za pomoc při sestavování zajímavého programu i za podporu a pozval účastníky k neformální diskuzi u sklenky vína.  

Součástí konference byla již tradiční výstava automobilů na alternativní pohon na Mariánském náměstí před budovou magistrátu. Společnost TOP EXPO se každý rok snaží představit novinky v oboru ekologických vozů. Letos vzbudily zájem modely Hyundai IONIQ Electric, Hyundai IONIQ Hybrid, Fiat 500 e od autosalonu Protech, Jaguar I-PACE z Albion Cars (Auto Průhonice), VW e-Golf od Porsche ČR a VW CNG od Pražské plynárenské. 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.