úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Komise schválila rekonstrukce nádražních budov za téměř 380 mil. korun

Bečov
17.03.2020  |  Petr Bayer

Centrální komise Ministerstva dopravy schválila od začátku letošního roku již osm návrhů na rekonstrukce nádražních budov za téměř 376 milionů korun. Cestující se tak mohou těšit nejen na zvýšení komfortu cestování a nové zázemí pro čekání na vlak, ale i příjemnější okolí, bezbariérový přístup na nádraží nebo nové parkovací plochy.

K dalším krokům předcházejícím samotným stavbám bude patřit zpracování projektu stavby, získání stavebního povolení a vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele prací. Rekonstrukce nebo novostavby výpravních budov včetně jejich okolí získají v Aši, Chodově, Bílině, Bečově nad Teplou, Světlé nad Sázavou, Dětřichově nad Bystřicí, Valšově či Moravském Berouně.

V Bečově nad Teplou bude revitalizace památkově chráněné výpravní budovy probíhat v letech 2022 až 2023, předpokládané náklady dosahují 67 milionů Kč. Budova projde celkovou rekonstrukcí, stavbaři se vzhledem k poloze nádraží v památkově chráněné zóně města zaměří i na kultivaci okolního prostředí včetně přilehlého parku. Nově budou zřízena i parkovací místa, vybuduje se také kryté stání pro cyklisty, stanice dostane i nový mobiliář.

V Chodově Správa železnic připravuje výstavbu nové výpravní budovy, jedná se o navazující investici na stavební akci, během které byla vybudována bezbariérově přístupná nástupiště a také podchod. Budova bude postavena u vyústění podchodu. Cestující v ní budou mít k dispozici čekárnu, pokladny a také bezbariérové toalety. Součástí této investiční akce bude i vybudování parkoviště. Odhadovaný termín výstavby je v letech 2022 až 2023, předpokládané náklady jsou 35 milionů korun.

V Bílině se jedná o kompletní rekonstrukci výpravní budovy pro její budoucí optimální využití při zachování současných stavebních dispozic. Objekt bude dodatečně zateplen, dostane novou střechu a rozvody všech instalací. Budovu čeká také úplná rekonstrukce interiéru, pro cestující budou vybudovány bezbariérové toalety a vstup do podchodu k nástupištím. Koncept projektu počítá s využitím budovy stávajícími nájemci v jednom jejím křídle. Druhé křídlo pak bude dispozičně upraveno pro komerční nájemce, kteří budou poskytovat služby cestujícím, například drobné občerstvení nebo prodej tisku. Předpokládány termín rekonstrukce je mezi lety 2021 a 2022, odhadované náklady činí 54 milionů korun.

Nová výpravní budova včetně navazující dopravní infrastruktury je plánována i v Dětřichově nad Bystřicí. V rámci této akce dojde k demolici původní výpravní budovy a výstavbě nové, která bude obsahovat jak čekací prostory pro cestující, tak provozní zaměstnance dráhy a také technologie. Zlepšeny budou podmínky pro parkování a odstavování jízdních kol. Náklady na tuto akci se pohybují ve výši 27 milionů Kč, realizace by měla začít letos a potrvá do příštího roku.  

Stávající nevyhovující stav výpravní budovy by se měl změnit i ve Valšově, kde je v nákladech ve výši 26 milionů korun plánovaná redukce stávajícího objektu spočívající v ubourání 2. nadzemního podlaží. Ve zbývající části bude kromě zázemí pro cestující umístěna i technologie zabezpečovacího zařízení. Celý objekt bude následně kompletně zrekonstruován, v okolí dojde kromě rekultivace zeleně také ke zlepšení podmínek pro parkování a odstavování jízdních kol. Realizace tohoto projektu je pak plánována v letech 2021 až 2022.

Celková obnova objektu výpravní budovy se plánuje i ve Světlé nad Sázavou. Dojde k rekonstrukci fasády, vnitřních instalací a změnou projde stávající dispozice prostor pro veřejnost a služby dopravců. Stavbou bude řešena i možnost odstavení jízdních kol do cykloboxů. Tato budova je kulturní nemovitou památkou, náklady rekonstrukce dosahují 47 milionů korun. S realizací se zde počítá v letech 2021 až 2022.

Schválením záměru projektu prošla i budova v Moravském Berouně. Zde je plánována prostorová redukce celého objektu a následná kompletní rekonstrukce jeho ponechané části s náklady ve výši přibližně 31 milionů korun, které umožní vybudování nového odpovídajícího zázemí jak pro provozovatele dráhy či dopravce, tak především pro cestující. V rámci investiční akce bude také doplněna možnost parkování a odstavení jízdních kol u budovy. Tendr na zhotovitele této investiční akce plánuje Správa železnic zahájit ještě letos, samotná realizace by se měla uskutečnit v příštím roce.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce