Investiční aktivita ve střední a východní Evropě je velmi vysoká, v roce 2018 bude do kancelářských budov investováno téměř 5,8 miliardy eur. Investoři do regionu přicházejí z celého světa – USA, západní Evropy, Izraele a Jižní Afriky. Celkový objem investic by mohl v tomto roce přesáhnout 12 miliard eur. Uvádí to zpráva CEE Investment Report 2018: New Frontiers of Growth by Skanska, CBRE, Dentons and PwC.
Konkurenční výhody a síla regionu jsou investorům dobře známé, objevily se ale nové faktory, které mohou ze střednědobé a dlouhodobé perspektivy sehrát zásadní roli. Napříč všemi sektory ekonomiky je viditelný posun od nákladové efektivity ke kvalitě. Od svého rozšíření v roce 2004 si region CEE drží pozici nejrychleji rostoucího regionu EU, růst 4,2 % v prvním pololetí 2018 byl oproti evropskému průměru dvojnásobný.
„V posledních 10 letech se trhy ve střední a východní Evropě přeměnily z rozvíjejících se na ty, které jsou stále více vnímány jako vyzrálé. Příkladem toho, že jsou tyto země nyní vysoce hodnoceny stejně jako trhy USA, Británie a Německa, je nedávné zvýšení hodnocení Polska organizací FTSE Russel na „rozvinutý trh“ ve výroční klasifikaci pro rok 2018. Střední a východní Evropa je již několik let hlavním cílem výstavby komerčních nemovitostí. Pro podnikání je to ziskový, bezpečný a stabilní region,“ míní ředitel prodejů Skanska Commercial Development Europe Adrian Karczewicz.
Region dospěl nejen z ekonomického, ale také právního pohledu. Struktura transakcí, daňové sazby a další náklady v CEE jsou srovnatelné se západem. To poskytuje prostředí, které nabízí stejnou úroveň zajištění a bezpečnosti, kterou investoři nacházejí ve zralejších jurisdikcích jako je například Německo nebo Nizozemsko. Rovněž náklady jsou konkurenceschopné, ne-li příznivější. Region tak nabízí velmi příznivé podmínky v různých aspektech, jako je například daň z převodu nemovitostí nebo příjmová daň.
Střední a východní Evropa se pomalu mění z dodavatele pracovní síly na region přitahující zaměstnance ze zahraničí. Mění se pracovní trh, demografické a společenské trendy povzbuzují rostoucí zájem o moderní pracoviště. V době, kdy probíhá bitva o talenty, se kvalita pracoviště stává mocnou konkurenční výhodou, což má vliv na trh s kancelářskými budovami v celém regionu. Poptávka po moderních kancelářských budovách je velmi silná, čistá míra absorpce v nejvýznamnějších městech regionu dosáhla v prvním pololetí 2018 téměř 700 000 m2. Rozloha moderních kancelářských budov se odhaduje na 21,1 mil. m2 a v dalších letech bude dokončeno dalších 6 mil. m2. To je roční růst o 9 %.
Další význačná změna je patrná ve struktuře poptávky, která je nyní mnohem členitější. Největšími nájemci kancelářských prostor jsou stále zástupci sektoru služeb. Už téměř dvě desetiletí se jedná o jeden z nejrychleji rostoucích a nejrychleji se měnících segmentů ekonomiky ve střední a východní Evropě. Již mnohokrát byl predikován konec tohoto růstu, ten je ovšem v nedohlednu. Růst tohoto sektoru by dokonce mohl v blízké budoucnosti pokračovat. Na druhé straně svá sídla začala do nových moderních kancelářských budov stěhovat i veřejná správa. A nové kancelářské budovy stále častěji více využívají i mnohé domácí podniky.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |