úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kašpar: „Přineseme revoluci do bydlení!“

07.03.2016  |  Petr Bayer

Nájemní bydlení v Čechách nyní nabízí doposud nemyslitelné vymoženosti. Komplex Luka Living v Praze je přímo propojen s metrem, obchodním centrem a doslova nabit chytrými technologiemi. „Jsme tak trochu vědecká laboratoř,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper ředitel projektu Tomáš Kašpar.

 

V Praze začal v loňském roce vyrůstat rozsáhlý projekt luxusního nájemního bydlení Luka Living Rental Apartments. Co bylo motorem jeho vzniku?

Neříkejme, prosím, luxusního, říkejme třeba: pěkného. Nestavíme komplex pro horních deset tisíc…samozřejmě není to ubytovna, ale myslím, že lidé budou příjemně překvapení, až vyjdeme s ceníkem… Tak děkuji za pochopení… My jsme s Víťou Valou, spolumajitelem firmy Siko, kolem sebe vlastně několik let chodili, a občas si o tom povídali, až přišla příležitost, on ji chytil, potom to chytlo nás oba a bylo to. Moc si vážím toho, že se to stalo. Jsem z celého projektu i z naší spolupráce, doslova nadšený!

Co zájemcům nabídne, čím bude unikátní?

Projekt je opravdu pěkný…je jedinečný, nebál bych se říci, že přímo revoluční. Kdo mě dobře zná, tak ví, že si nevymýšlím, a že když použiju taková silná slova, jako třeba: revoluční, tak si za tím stojím. Samotná myšlenka dlouhodobého nájemního bydlení s hotelovými službami takového rozsahu, jako je Luka Living, je ojedinělá. A navíc: kde najdete byt, do kterého si dojdete z metra suchou nohou? Kde si jen tak v „bačkorách“ nakoupíte v obchodním centru skoro všechno, co Vás napadne a co potřebujete? Zajdete do restaurace, fitka, wellness? Kam můžete přijít jen tak s taškou, protože byty jsou plně vybavené, včetně TV, myčky, pračky, sušičky, sedačky, ložnice nebo třeba nádobí? Kde najdete v nájemním bydlení recepci s ostrahou? Kde se na své televizi můžete podívat, jak jste na tom se spotřebou energie? A můžete si být jisti, že na tom budete určitě dobře, minimálně ve srovnání s jinými projekty, protože bydlíte v nízkoenergetickém standardu A, s rekuperací, nadstandardními izolacemi a shozem tříděného odpadu přímo na Vašem patře. Nemusíte sjíždět ani k popelnicím….

Kdy bude dokončen a jaké další zázemí bude lákat jeho obyvatele?

Luka Living bude dokončen v létě příštího roku, ale už dnes přijímáme rezervace jak na byty, tak především na nebytové prostory nebo kanceláře. Jaké další zázemí? Vyjmenoval jsem toho už hodně, ale protože si opravdu nevymýšlím, přidám další: podzemní parkování. Kromě klasického parkovacího stání nabídneme i uzamykatelná garážová stání, takřka kdekoliv Vám umožníme nabít elektromobil a vjíždět nebo vyjíždět jen přes rozpoznání Vaší SPZ…Přímo u parkovacích stání najdete sklípky, nebo kóji na jízdní kola, která si můžete vyčistit v myčce. A potom opravdu rychlými výtahy přímo do svého bytu….no neberte to….

Zaznamenal jsem, že již v době výstavby komplex získal ocenění…

Český energetický a ekologický projekt roku, cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR, kterou jsme převzali z rukou ministryně při slavnostním večeru v Betlémské kapli. Myslím, že cena jen potvrzuje moje slova a jsem pyšný, že jsme ji obdrželi. Snad není poslední….

Na jakou cílovou skupinu nájemníků bude zaměřen?

Máme detailně propracovaný plán jaké všechny cílovky chceme pochytat. Jako hlavní cítíme dvě: mladí lidé, páry, studenti pro které máme speciální nabídku bytů 2+1 a 3+1, kde mají oddělenou kuchyňku od pokojů, aby ty byly zcela samostatné. A druhou skupinou jsou manažeři, zaměstnanci na solidních pozicích, jen zde v okolí je obrovská spousta kanceláří….mnoho lidí do Prahy přijíždí za dobrou prací, řada manažerů tady pracuje z ciziny….

Jaké technologické novinky jim zpříjemní pobyt?

Vidím, že máte pocit, že jsem ještě nevytáhl všechny trumfy. Tentokrát už fakt skoro nevím….jestli je technologickou novinkou sauna nebo krb v bytě…to máme….ale počkejte, v komplexu budeme mít i inteligentní byty, dnes se používá moderní slovíčko: smart….budete si sami ovladačem regulovat stínění, světelné cesty, v noci se Vám rozsvítí cesta na toaletu, ráno se v určený čas rozhrnou žaluzie, možná se Vám i začne vařit kafe…jsme tak trochu vědecká laboratoř….doufám, že to všechno bude fungovat, jak má….

Máte již zkušenosti s výstavbou obdobných projektů?

Jsem šťastný, že jsem mohl stát u zrodu opravdového nájemního bydlení v Čechách a spustit první komplex na Albertově. Děkuji Jirkovi Muškovi, že jsem s ním mohl spolupracovat, a že se na mě nezlobí, že nyní stavím Luka Living. Říkal mi, že je to dobře, že když budeme dva, vznikne vlastně nové odvětví, samostatný kus trhu.

Jak hodnotíte některé plány koncepce bydlení, například povinnost poskytnout obci v projektu tzv. sociální byty?

Koncepce sociálního bydlení, asi to máte na mysli, je bohužel především zcela nekoncepční. Měla by se spíše jmenovat: antikoncepce socialistického bydlení. Je třeba zásadně odlišit dvě kategorie. Senioři, lidé se zdravotním postižením, občané v nezaviněné nouzi. Těm garantuje finanční pomoc státu už sama Listina lidských práv a svobod. V našem případě formou příspěvku na sociální bydlení ze státního rozpočtu. To je naprosto v pořádku. Navíc: myslím si, že neplatíme my všichni na daních zrovna málo, takže očekávám, že náš rozpočet je na to ve své výdajové části dostatečně připraven. Druhou kategorií jsou však ekonomicky neaktivní lidé, kterým tato „koncepce“ připravuje pohodlný život, pohodlné bydlení pro lidi, kteří nepracují. Otevřená náruč pro další občany k tomuto životnímu stylu a opravdová a nenávratná prosperita naší země…?! A nejlépe, aby ti ekonomicky aktivní poskytovali ekonomicky neaktivním byty.

Co by naopak tato koncepce měla obsahovat?

Nejsem odborníkem na sociální bydlení. Jsem ale přesvědčen, že hlavní příčinou hmotné nouze je práce. Dostupnost práce a bydlení nelze fabulovat výstavbou nových bytů, ale například změnou chování uchazečů. Nikoliv tedy změnou principů tržní ekonomiky. Drtivá většina z nepracujících znamená pro druhou stranu nadměrné riziko. Takže je to často o těch samotných lidech. A kde není, tam více pracujme například na institutu veřejně prospěšných prací, pobídek podnikatelům, aby se lidé měli šanci dostat do režimu bez hmotné nouze….a tím současně vyřešíme i jejich bydlení.

S jakými největšími problémy se při realizaci projektů potýkáte?

Obecně se snažím problémům předcházet tím, že vynaložím úsilí se s každým rozumně domluvit, najít s ním společnou řeč…a ono to docela funguje…A jinak bych si přál, aby lidé přestali podvádět a lhát…, ale to se netýká jen realizace projektů, že?

Přesto, jaké chystáte další projekty do budoucna?

Máme, myslím, poměrně jasnou představu, kam bychom se chtěli posunout. Nabídnout v nájemním bydlení lidem podstatně více, než zatím očekávají. Ukázat jim, jak také mohou bydlet, protože oni na to sami ani nepomyslí, ani je to nenapadne. A naši nabídku určitě rozšiřovat.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.