úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kapitál do nemovitostí by mohl do roku 2020 dosáhnout 2,5 bilionu USD

27.03.2019  |  Petr Bayer

Zvyšující se objemy investic do nemovitostí od globálních institucí dosáhly loni 840 miliard USD. K tomu lze připočítat 340 miliard z uzavřených fondů, jež čekají na alokaci do nemovitostí v průběhu roku 2019. Rostoucí vliv státního a soukromého majetku tuto částku ještě zdvojnásobí, jde přitom o pouhých 10,4 % všech prostředků plynoucích do nemovitostí. Objem alokovaných prostředků se zvyšuje s obecně rostoucím bohatstvím, do roku 2020 by hodnota nového kapitálu pro nemovitosti mohla dosáhnout 2,5 bilionu dolarů, uvádí nejnovější průzkum Colliers International.

Objem globálních realitních spravovaných aktiv (REAUM) se ke konci poloviny investičního cyklu s počátkem v roce 2014 zdvojnásobil, přičemž u top 100 mezinárodních správců fondů vzrostla hodnota REAUM z 1,6 na 3,0 bilionu dolarů. REAUM  10 předních globálních správců fondů rostl o 60 %, což ukazuje na zvyšující se diverzitu kapitálu. Na defenzivním konci rizikového spektra pokračovaly v růstu i dluhové fondy, u nichž dosahuje k březnu 2019 dostupný kapitál 61 miliard USD. Analýza ukazuje, že minimálně dvě třetiny globálních investorů již investovaly, anebo se připravují na alokaci prostředků do úvěrových nástrojů a struktur, z nichž některé se speciálně zaměřují na development.

„Dobrou zprávou pro ČR a celý trh střední a východní Evropy je, že existuje dostatek kapitálu na investice, a to jak do akcií, tak do dluhopisů, ale také do větších alokací alternativních typů nemovitostí. Kapitálové trhy v regionu CEE jsou nyní mnohem globálnější než kdy dříve,” říká ředitel investičního oddělení Colliers pro ČR a Slovensko Andrew Thompson.

„Na atraktivitě pro investory budou získávat průmyslové a logistické nemovitosti. Tento trend byl patrný už v posledních dvou až třech letech a stále dochází k překvapivým vstupům nových investorů do tohoto sektoru. Retail již není tolik v kurzu v důsledku výzev souvisejících s děním na vyspělých trzích v USA či Británii,“ dodal s tím, že klíčovým tématem zůstávají kanceláře.  

„Nízká neobsazenost na pražském trhu kancelářských prostor tlačí na růst nájemného, zejména v kvalitních budovách v zavedených lokalitách. Tento trend se nám potvrzuje i při pravidelném oceňování nemovitostí u nových nebo předjednaných nájemních smluv, kde vidíme rostoucí trend výše nájemného. U kancelářských budov s velmi kvalitně provedeným designem jsou nájemci ochotni platit nájemné v rekordní výši, jež na pražském trhu dosud nebyla zaznamenána. Nízká neobsazenost ve spojení s tlakem na zvyšování nájemného a pokračující nízkou úrovní úrokových sazeb činí pražský kancelářský trh nemovitostí velmi atraktivní pro investory, ale zároveň vytváří přetlak poptávky po těchto nemovitostech,“ líčí Marcel Kolesár z Colliers.

Evropa těží ze zvyšování globální diverzifikace kapitálu, především čerstvého kapitálu z Asie, který představuje 30 % přeshraničních investic. Hedgingové výhody nákupu v Evropě se také týkají severoamerického kapitálu, jenž byl v roce 2018 hojně investován napříč kontinentální Evropou a u něhož secpodobnou úroveň investic očekává i letos. Mezi šesticí destinací, které se v roce 2018 staly cílem pro americký kapitál, bylo Španělsko, Británie, Německo a Nizozemsko, zejména Madrid, Londýn, Paříž a Amsterdam. V čele žebříčku figurovaly New York a Londýn, následovaly Los Angeles, Tokio a Paříž. Hongkong, Washington, San Francisco a Chicago rozšířily devítičlennou formaci trhů, na nichž se v průběhu uplynulého cyklu kumulovaly investice přesahující 100 miliard dolarů.

V Evropě další skupinu velkých měst, jež od roku 2008 zaznamenávají investiční aktivity v rozmezí 50 až 100 miliard dolarů, tvoří Berlín, Mnichov a Frankfurt spolu se Stockholmem. Růst zaznamenaly Madrid a Amsterdam. Význam přeshraničního kapitálu napříč evropskými městy narůstá, přičemž dosahuje 50% podílu. Přestože převažuje zastoupení fondů se sídlem v Evropě nebo EMEA, významnou roli zastávají také severoameričtí investoři. Zároveň se investiční činnost asijských zemí začíná projevovat ve více oblastech, včetně klíčových trhů Německa, Británie či Paříže, ale i ve vzdálenějších oblastech jako Amsterdam, Madrid, Lisabon nebo Varšava.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.