úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kancelářské prostory v 15 zemích CEE přesáhnou 30 milionů m² do roku 2021

10.10.2019  |  Petr Bayer

V roce 2021 má celkový objem kancelářský prostor v 15 zemích střední a východní Evropy (Albánie, Bělorusko, Bulharsko, Chorvatsko, ČR, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Ukrajina) překročit 30 milionů m2. V současné době je největší množství moderních kancelářských prostor ve výstavbě ve Varšavě, v Budapešti a Sofii.

„Celkem objem moderních kancelářských prostor v 15 zemích CEE dosáhl v pololetí 27 milionů m2. Developeři dokončili 707 000 m2 a ve výstavbě je 3,7 milionu m2. Největší nabídka moderních kancelářských prostor byla zaznamenána ve Varšavě, v Budapešti a Praze, největší nárůst nových prostor v Bukurešti. Druhé místo, pokud jde o dokončené kancelářské prostory zaujala Sofie a po ní Varšava,“ říká ředitelka pro průzkum trhu Colliers International Dominika Jędraková.

Sektory, ve kterých jsou nájemci nejaktivnější, jsou IT, profesionální služby, bankovnictví a BPO / SSC (Business Process Outsourcing a centra sdílených služeb). Stále více kancelářských budov se může pochlubit prestižními certifikáty, moderními technologickými a ekologickými řešeními a inovativně navrženým prostorem.

Většina moderních kancelářských projektů se nachází v hlavních městech, i když kancelářský trh se vyvíjí také v regionálních městech. V první polovině roku 2019 si ve všech hlavních městech 15 analyzovaných zemí pronajali nájemci více než 1,5 milionu m2 moderních kancelářských prostor.

Střední Evropa - renovace průmyslových nemovitostí

Česko a Slovensko zažívají expanzi - v první polovině roku 2019 bylo v Praze a Bratislavě uvedeno do provozu více než 130 000 m2 moderních kancelářských prostor. Současný trend na trhu také vede k renovaci starých průmyslových nemovitostí na moderní kancelářské prostory. Příkladem je projekt smíšeného využití Pradiareň 1900, který zahrnuje renovaci bývalé bratislavské niťárny.

„V pražských lokalitách Karlína a Holešovic trend revitalizace starých industriálních nemovitostí a pozemků za účelem výstavby moderních kanceláří již několik let probíhá. Jako příklad se dá uvést území v Holešovicích, kde je nyní v přípravě výstavba převážně administrativních projektů Port7 a RiverOff. Holešovický komplex budov Classic7, vystavěný na základech původného mlýnského areálu, byl dokončen před třemi lety. K revitalizaci se schyluje i v celém areálu bývalé automobilky Praga ve Vysočanech, kde celková plocha hlavní budovy přesahuje 27 000 m2.  Další srovnatelné projekty v ČR jsou například brněnská Vlněna a Nová Zbrojovka, který je ve výstavbě na území 22 hektarů,“ líčí Jana Beeby z pražské pobočky Colliers.

Jedním z nejdynamičtějších trhů střední a východní Evropy se stala Bukurešť. S tím souvisí pracovní síla, která nabízí kombinaci dobrých jazykových znalostí a mnohem nižší náklady než v západní Evropě. Varšava se také rozvíjí velmi rychle, ve výstavbě je přibližně 40 administrativních budov o celkové ploše více než 830 000 m2, které v následujících 24 měsících postupně vyplní nedostatek nabídky na trhu. Mezi největší projekty patří Varšavský HUB, Mennica Legacy Tower a Varso Place - nejvyšší budova v EU.

Na konci prvního pololetí 2019 celková kancelářská plocha v Budapešti přesáhla 3,6 milionu m2. Největší obchody obvykle uzavírají nájemníci v IT, finančním a farmaceutickém sektoru a stát. Spekulativní kancelářské projekty ve výstavbě do roku 2021 představují 404 000 m2, z čehož se očekává, že do konce roku 2019 bude předáno 95 000 m2.

Pobaltské země - aktivní rozvoj kancelářského trhu ve Vilniusu a Rize

Kancelářský trh v litevském Vilniusu zaznamenává rozvoj nových projektů. Nová nabídka moderních prostor dále zvyšuje kvalitativní standardy a také klade větší důraz na udržitelnost a inovace. Toto se děje je v souladu s potřebami a očekáváním nájemců a dnešní pracovní síly, což rovněž vede ke vstupu nových mezinárodních hráčů na trh. Kancelářský trh v posledních šesti a půl letech nadále prokazoval v estonském Tallinnu trvalou aktivitu, což vedlo k rostoucí poptávce a vysoké developerské aktivitě. V Tallinnu se nachází Ülemiste City, největší Smart City v Pobaltí a největší soukromý obchodní areál v severní Evropě.

Připravuje se několik nových projektů a v Rize bylo mnoho nových projektů vyhlášeno. Plánuje se mj.i kancelářská budova The Pine. Bude to první kancelářská budova v Rize, která bude postavena zcela ze dřeva, a první v pobaltských zemích, která bude mít nárok na WELL Building Standard, dodatečně k certifikátu LEED Platinum.

Ve východní Evropě došlo na trhu k oživení pronájmů kanceláří, a to jak ze strany nájemců, kteří se snaží zlepšit své pracovní podmínky přechodem ze starších kanceláří k novějším, tak od developerů, kteří začínají stavět nebo navrhovat nová obchodní centra. Je třeba také poznamenat, že aktivní rozvoj inovačních parků a vznik velkých co-workingových center v tradičních kancelářských budovách ukazují, že trend směrem ke sdíleným kancelářským prostorům roste. V Minsku byla také postavena první budova, kde jsou multimediální systémy integrovány přímo do architektury.

Balkán - vysoká poptávka v Bělehradě, Záhřebu, Tiraně a Podgorici

V 1. pololetí 2019 narostly kancelářské plochy v hlavním měste Bulharska Sofii o 4% a dosáhl 2,200 000 m2. Celkový objem pronájmů za první pololetí činil 66 400 m2. Hlavními sektory na straně poptávky byly IT a outsourcing. V Srbsku zůstává poptávka po kvalitních moderních obchodních prostorech relativně vysoká ve srovnání s dostupným prostorem. Kancelářská výstavba v Bělehradě je na historickém vrcholu. V současné době je více než 180 000 m2 ve výstavbě. Také kancelářský trh v Záhřebu a Tiraně se vyznačuje silnou poptávkou po budovách třídy A a neustálým snižováním míry neobsazenosti v důsledku pomalého přítoku nové nabídky.

Poptávka po kancelářských prostorech v Podgorici se v roce 2019 ve srovnání s předchozími obdobími výrazně zvýšila. Míra neobsazenosti ve městě je kolem 10%. Díky stabilnímu hospodářskému růstu v posledních několika letech má Černá Hora i nadále přitahovat zahraniční investice.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.