úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Kafka: Bazénářství je v Česku na vysoké úrovni

07.07.2016  |  Petr Bayer

Přestože u nás mnoho měst stále postrádá kvalitní veřejné koupaliště, Česká republika je v oblasti bazénářství na evropské špici. „Nově budované bazény u nás jsou naprosto srovnatelné s jakýmkoli moderním provozem na světě. A pokud by to investiční náklady dovolily, uměli bychom realizovat i vysoce nadstandardní řešení,“ říká Jaromír Kafka, výkonný ředitel společnosti Sportakcent, která se od roku 1991 významně podílí na moderní podobě bazénářství v zemi.

 

Jaké jsou aktuální trendy v ČR v oblasti výstavby bazénů?

Pokud se bavíme o veřejných provozech, je zde pochopitelně snaha o rekonstrukci stávajících provozů. Revitalizace, které směřují k zatraktivnění stávajícího provozu a současně ke snížení energetických a provozních nákladů, jsou v dnešní době u mnoha bazénů nutností. Pokud se bavíme o bazénech privátních, hlavním trendem je zvyšování standardu používaných bazénů. Zákazníci čím dál častěji ustupují od dočasných či nekvalitních řešení a přecházejí k bazénům s co možná nejnižší nutnou údržbou. Hlavními tématy jsou zde automatické systémy řízení, zastřešení bazénů, bazény z nerezových materiálů atd.

Existuje u nás místo, které dlouhodobě postrádá veřejné koupaliště nebo aquapark?

Takových míst je relativně mnoho. Jedná se například o města, která dlouhodobě zanedbala údržbu svého provozu a nyní se dostala do stavu, kdy jejich provoz neodpovídá např. hygienickým požadavkům. Nebo je celkově v havarijním stavu. Proto jsou města nucena je uzavřít. Občas je tato situace způsobená faktem, že městské zařízení bylo dlouhodobě provozováno soukromým subjektem, který jej tzv. „vybydlel“ a po ukončení nájemní smlouvy jej předal městu v katastrofálním stavu. Pak jsou města nebo oblasti, která po bazénu dlouhodobě touží, ale promarnili šanci na dotace, které v současné době na investice těchto provozů nejsou k dispozici. Na investici v tomto rozsahu zkrátka nemají dostatek vlastních financí a nechtějí se zadlužit.

Můžete porovnat podobu českého bazénářství s ostatními zeměmi v Evropě?

V porovnání nejen s Evropou, ale i se světem je úroveň v ČR velice vysoká. A to nejen díky požadavkům, které jsou dány normou, ale i technickými znalostmi provozovatelů a technologických společností. Nově budované bazény jsou naprosto srovnatelné s jakýmkoliv moderním provozem na světě. Nebojím se říci, že pokud by to investice dovolily, uměli bychom i vysoce nadstandardní řešení. Po tom, co jsem v rámci své odborné kariéry viděl, si troufnu říci, že jakýkoliv provoz starší 20 i 25 let je u nás na daleko vyšší úrovni než většina bazénů například v jižní Evropě či státech, jako je Turecko, Kypr nebo Rusko.

Jaký typ bazénů nebo vodních atrakcí je v současnosti nejvíce poptáván ze strany majitelů aquaparků a velkých koupališť?

Jedná se především o zatraktivnění stávajících provozů, které spočívá hlavně v instalaci nových atrakcí nebo zábavných a relaxačních prvků. Na nově instalovaných provozech se investoři kromě atraktivity zabývají snížením potenciálních provozních nákladů a automatizací budoucího moderního provozu.

Firma Sportakcent uvedla na trh nový systém rekuperace tepla z prací bazénové vody, který byl poprvé instalovaný v Městském bazénu v Mladé Boleslavi. Dá se již vyvodit, jak velké finanční úspory přinese?

Po ročním plném provozu na krytém bazénu v Mladé Boleslavi byla prokázána jasná úspora v nákladech na ohřev bazénové vody. Jedná se o úsporu minimálně 70 % a v absolutních číslech je to více jak 800 000 Kč za rok. Jsme tak přesvědčeni, že se jedná o cestu, kterou se v budoucnu vydá nemalá část nových, ale i stávajících provozů.

V oblasti stavebnictví je dnes velmi vidět snaha o snižování energetické náročnosti budov. Je tato tendence patrná i v oblasti bazénářství?

Právě systém zpětného získávání tepla byl naší společností uveden na český trh na základě požadavků budoucího provozovatele na snížení provozních a zejména energetických nákladů. Ale nejedná se pouze o teplo a energie. Všeobecné snižování nákladů se dotýká všech oblastí provozu bazénů, jakými jsou ohřev vody, voda samotná, desinfekční prostředky, ale také náklady na personál. Automatizace technologií, automatické přístupové systémy či pokladní systémy, to jsou všechno oblasti, kde po prvotní investici do takových zařízení sami provozovatelé s překvapením zjišťují, jak moc utráceli.

Sportakcent realizoval bazén pro český pavilon EXPO 2015, který se tak stal velmi oblíbeným místem všech návštěvníků. Jak moc se tato zakázka lišila od běžných realizací?

Bazén na EXPO v Miláně byl velice specifický, jelikož jsme měli požadavek na dodání bazénu a technologické části, které budou pouze dočasné a jejich instalace musí být velice rychlá. Celou technologii jsme proto vložili do kontejneru, který nám nahradil technologickou podzemní místnost a ten byl zakopán na místě a propojen s ocelovou montovanou vanou. Celá instalace tak byla velice rychlá a po ukončení EXPO velmi jednoduše demontovatelná.

Vnímáte zájem o vaše služby ze zahraničí?

Již od minulého roku se společnost Sportakcent snaží proniknout na zahraniční trhy. Příprava takových projektů není krátkodobou záležitostí. Několik menších zakázek v zahraničí jsme již realizovali. Nyní jsme ale rádi, že se k nám konečně dostávají reálné obrysy prvních větších projektů a pobídek. Věříme, že tento trend vydrží a že o naší práci v zahraničí ještě uslyšíte.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.