Investice do komerčních nemovitostí v Polsku, ČR, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku (CEE-5) překročily letos za tři čtvrtletí 8 miliard eur, což je o 54 % více než pětiletý průměr. ČR získala téměř třetinu tohoto objemu. V nejnovějším průzkumu to uvádí společnosti Savills.
Investice na trzích komerčních nemovitostí zmíněných pěti zemí se od roku 2013 neustále zvyšují, v průměru o 24 % ročně, což odráží rostoucí důvěru investorů v region CEE-5, která vychází z hospodářského růstu přesahujícího průměr EU, klesající nezaměstnanosti a rostoucího konzumního způsobu života.
Polsko, které představuje 46 % celkového HDP zemí střední a východní Evropy, získalo s více než 4,5 miliardy eur 56 % investiční aktivity. ČR dosáhla objemu transakcí 2,36 miliardy eur, což je necelá třetina, zatímco Maďarsko a Rumunsko představovaly 6 % z celkového objemu a Slovensko 3 %.
Historicky byli v regionu CEE-5 nejsilnějšími hráči přeshraniční investoři. Na těchto trzích tradičně dominovali němečtí, britští a rakouští investoři, kteří představují více než polovinu aktivity, ale za poslední tři roky se podíl amerických a německých investorů snížil, zatímco významný příliv byl zaznamenán z Jižní Afriky (14 % v roce 2018) a Asie (12 % v roce 2018). Zejména v prvních devíti měsících roku 2019 zvýšili svůj podíl jihokorejští investoři, a to na 14 % ze 4 % v loňském roce, přičemž nedávné obchody využívající korejského kapitálu se týkaly i prodeje logistického centra Amazon v Praze.
Kanceláře v 1. až 3. čtvrtletí představovaly více než 60 % objemu investic ve střední a východní Evropě, což byl výrazný nárůst ze 45 % ve stejném období v roce 2018. Investice do retailového sektoru zaznamenaly pokles podílu na 16 % z 38 % v loňském roce, zatímco podíl investic do průmyslových aktiv zůstal stabilní na úrovni 13 %. Podíl transakcí v hotelovém sektoru, zejména v Praze a Budapešti, za čtvrtletí se zvýšil na 9 % z 3 % v loňském roce.
Přístup ke kvalitním nemovitostem a silné tržní ukazatele vysvětlují výborné výsledky kancelářského sektoru. Úrovně obsazenosti v hlavních městech střední a východní Evropy v posledních pěti letech rostly ročně v průměru o 9 %, čímž se snížila průměrná míra neobsazenosti v Praze, Budapešti, Bukurešti a ve Varšavě. Průměrná míra neobsazenosti kanceláří nyní činí 6,8 %, oproti 13,8 % v roce 2014 a oproti loňskému roku klesla o půl procentního bodu. Nejnižší dostupnost kanceláří má Praha s 4,6 % neobsazeností, následuje Budapešť s 5,9 %, Bukurešť s 8,0 % a Varšava s 8,2 %.
Vysoký zájem o prémiová aktiva vyvolal v regionu v posledních několika čtvrtletích snižování výnosů. Průměrný výnos z prémiových kanceláří v pěti zemích klesl ve třetím čtvrtletí na 5,24 %, čož je o 30 bazických bodů níže než loni a 14 bazických bodů pod předchozím čtvrtletím. Výnosy jsou nejnižší v Praze s 3,9 %, následuje Varšava (4,5 %) a Budapešť (4,9 %), zatímco vyšších výnosů, tj. 5,75 % a 7,0 %, lze stále dosáhnout v Bratislavě a Bukurešti.
„Zaznamenali jsme rostoucí zájem různých zdrojů mezinárodního kapitálu vstoupit na český trh, vedený relativně lepším přístupem ke kvalitním nemovitostem a zdravými investičními ukazateli. Objem investic je omezován limitovanou nabídkou prémiových nemovitostí, což se odráží ve výnosech z prémiových kanceláří v centrálních obchodních částech měst (CBD) v Praze, které jsou ve střední a východní Europě nejnižší, tj. 3,9 %. Zatímco výnosy v sektoru prémiových logistických nemovitostí v ČR, po posledních prodejích nemovitostí s dlouhodobými nájmy týkajících se Amazonu a Makra, nyní začínají číslicí 4,“ komentuje vykonný ředitel Savills ČR Stuart Jordan.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |