Za tři čtvrtletí roku 2019 zaznamenal region střední a východní Evropy investiční objem zhruba 9 miliard eur. Dominují kanceláře s podílem 58 %, následuje maloobchodní sektor s 18 %, průmysl a logistika (9%) a hotely (8%).„S výjimkou ČR a Polska má většina trhů v CEE nižší objemy oproti rokům 2018 a 2017. Avšak vzhledem k tomu, že čtvrté čtvrtletí roku je z hlediska uzavírání transakcí obvykle nejaktivnější, očekáváme, že si region zachová podobnou dynamiku jako v předchozích třech letech. Předpovídáme celoroční objem investic mezi 12,5 až 13,5 miliardy eur,“ říká regionální ředitel Colliers International Kevin Turpin.
„Objem investic v ČR za první tři čtvrtletí 2019 dosáhl 2,4 miliardy eur a je téměř stejný jako celoroční výsledky z roku 2018. V průběhu roku dominoval český kapitál s podílem 37 %, následován jihokorejským s podílem 21 %. Očekáváme, že konec roku bude silný; celoroční objem by měl dosáhnout 3 miliardy eur,“ dodává Turpin.
Zájem investorů o všechny třídy aktiv ve střední a východní Evropě zůstává pozitivní zejména proto, že velké množství kapitálu ještě hledá alokaci a základné tržní ukazovatele v regionu zůstávají nadále přesvědčivé. Na některých trzích a sektorech lze nalézt nedostatek produktů typu core a core plus, protože mnoho z těchto nemovitostí je v rukou dlouhodobých držitelů, portfolií a platform. Kromě toho mohou někteří majitelé s prodejem váhat, aniž by měli příležitost svůj kapitál investovat jinde.
Výsledkem je, že investoři zvažují různé strategie, například spekulace s přidáním hodnoty nemovitostí (tzv value-add). Investoři nahlíží na alternativní sektory, jako jsou studentské bydlení, zdravotní péče nebo pronájem rezidenčních nemovitostí, i když tyto strategie jsou z hlediska dostupnosti stále v relativně rané fázi. Více než 50 % kapitálu v prvních třech čtvrtletích 2019 pocházelo z kontinentální Evropy (včetně střední a východní Evropy), přičemž 25 % pouze od investorů ze střední a východní Evropy. Asijský kapitál, zejména z Jižní Koreje, je rovněž aktivní s podílem kolem 16%.
Investiční toky podle původu kapitálu v Q1 - Q3 2019 (%):
Výnosy nejlepších nemovitostí ve všech zemích a odvětvích jsou pod nebo v blízkosti předchozích historických minim (před celosvětovou hospodářskou krizí). Navzdory rozpětí 375 základních bodů mezi Sofií (8 %) a Prahou (4,25%) u kancelářských budov třídy A registrujeme jěště výraznější rozdíl u podobných nemovitostí v Německu (3 %). Stejně tak u dalších investičních nástrojů, které jsou vnímány jako méně rizikové, například státní dluhopisy. Nepředpokládáme další výraznou kompresi výnosů, až na několik výjimek, jak uvádíme ve zprávě.
„Pokračující vznik a růst nových českých fondů a poptávka německých a korejských investorů v Česku ukazují na zvýšenou alokaci kapitálu do nemovitostí - globálně i lokálně. Očekáváme, že tyto trendy budou pokračovat vzhledem k rostoucímu porozumění realitnímu sektoru a zkušenostem institucionálních i jiných investorů, včetně fondů rodinného majetku, soukromých kapitálových fondů (private equity) a retailových investor,” uzavírá vedoucí investičního oddělení pro ČR a SR Colliers Andy Thompson.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |