úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Investice do komerčních nemovitostí v ČR mají letos klesnout na 2 mld. eur

Churchill
10.02.2021  |  Petr Bayer

Tahounem investic do komerčních nemovitostí v ČR letos mají být průmyslové a logistické nemovitostí. Nastupujícím trendem je zvyšující se zájem o nájemní bydlení a retailové parky. Odhadovaný objem investic v roce 2021 může dosáhnout zhruba 2 miliardy eur oproti 2,66 miliardy eur loni.

„Vnímáme chuť po realitách a převahu poptávky nad nabídkou z důvodu omezeného množství produktů na trhu. Loni dominoval rezidenční sektor s podílem 50 % z celkového objemu investic. Příkladem je největší investiční transakce, kdy švédská Heimstaden Bostad koupila nájemní portfolio Residomo za 1,3 miliardy eur. Na druhém a třetím místě figurovaly kanceláře (22 %) a maloobchod (15 %). Investice do industriálních a logistických nemovitostí činily 9  % objemu, což bylo dáno limitovanou nabídkou  projektů na trhu,“ říká komentuje Katarína Brydone z CBRE. „Sledujeme rostoucí poptávku po sektorech, které jsou méně ovlivněny vládními omezeními. Jedná se zejména o rezidenční a také průmyslový a logistický sektor. Obecně platí, že investoři vyhledávají nemovitosti pronajaté silným nájemcům se schopností plnit finanční závazky,” dodává.

Za zvyšujícím se zájmem o industriální a logistické nemovitosti v Evropě a ČR stojí mj. snaha některých společností snížit závislost na výrobě z Číny. Dalším faktorem je silný nárůst e-commerce, který tlačí firmy k rychlejším zásilkám většího objemu zboží, a tím k rozšiřování distribučních sítí. Hlavní podíl na rostoucím zájmu o retailové parky má jejich specifická odolnost vůči protikoronavirovým opatřením. Zákazníci nakupují zboží denní spotřeby, a tak v době nouzového stavu měly v porovnání s tradičními obchodními centry větší podíl ploch, které zůstaly otevřené a díky tomu jejich zisky rostly. Bude též stoupat podíl investičních transakcí v sektrou nájemního bydlení. Tyto projekty jsou významným aktivem v USA a zemích západní Evropy, kde figurují v popředí zájmu po kancelářích. Postupně se začínají prosazovat i u nás.

V roce 2020 převažovali mezi kupci Švédové (48 %), následováni Čechy (22 %), Italy (8 %), Libanonci (6 %) a Slováky (4 %). To, že v tuzemsku působí silná základna českých institucionálních fondů, má pozitivní vliv na stabilitu a likviditu trhu. Podíl českých fondů v následujících letech má ještě růst.

Ceny prémiových nemovitosti byly ke konci roku 2020 poměrně stabilní. Prime yields v kancelářském sektoru a high street jsou aktuálně na stejné úrovni, tedy shodně 4,25 %. Prime yields v průmyslovém sektoru jsou na 5 % a lze očekávat, že díky velké poptávce investorů se již v 1. čtvrtletí 2021 dostanou na 4,75 %. Výjimkou je maloobchodní sektor, který byl výrazně zasažen - aktuálně tak dosahují prime yields 5,75 %.

Top 5 nejzajímavějších nemovitostních transakcí v roce 2020 podle CBRE:

 

Segment

Kupující

Prodávající

Předmět transakce

Rezidence

Heimstaden Bostad

Residomo

Koupě rezidenčního nájemního portfolia v hodnotě 1,3 mld. eur švédskou společností Heimstaden Bostad.

Maloobchod

Generali Real Estate

PSN

Největší realizovaná transakce roku 2020 na maloobchodním trhu: prodej obchodního domu Kotva za 3,5 mld. korun.

Průmysl & logistika

GLP

Goodman

Akvizice CEE portfolia skupiny Goodman, díky které singapurská skupina GLP expandovala do Evropy.

Kanceláře

Českomoravská Nemovitostní, CFH

Penta

Těsně před koncem roku uskutečněný prodej Churchill square. Kupujícím jsou společně ČMN a CFH Group.

Hotely

Covivio Hotels

Boscolo

Francouzská společnost Covivio  koupila za 573 mil. eur 8 hotelů v různých evropských městech, a to včetně hotelu Carlo IV na Senovážném náměstí v Praze.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« leden 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.