úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Hotelové transakce v CEE letos klesnou na 800 milionů eur, příčinou nedostatek objektů

11.12.2018  |  Petr Bayer

Objem investic v hotelovém odvětví regionu střední a východní Evropy (CEE) by do konce roku 2018 mohl dosáhnout 800 milionů eur. Oproti loňskému roku jde o pokles o 100 milionů, hlavním důvodem je, že trvalý zájem investorů o hotely v hlavních městech nelze uspokojit kvůli nedostatku prémiových nemovitostí na trhu. Převládat začínají investoři z řad institucí a subjektů registrovaných na burzách, na něž připadá 74 % celkového objemu transakcí za rok 2017 a 54 % za tři čtvrtletí 2018. Vyplývá to z první společné zprávy Cushman & Wakefield a CMS o trzích ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska a Rumunska.

Díky základním ukazatelům nabídky a poptávky na šesti hlavních trzích regionu, solidnímu růstu a relativně nízkým cenám hotelových nemovitostí za tři čtvrtletí 2018 proběhly transakce za více než 400 milionů eur a v posledním velmi silném čtvrtletí by tato částka měla být obdobná díky několika velkým transakcím, které jsou před uzavřením. Ve srovnání se silným rokem 2017, kdy celkový objem transakcí přesáhl 900 milionů eur, sice jde o pokles, zároveň je to však výrazně více než v letech 2015 a 2016.

„V důsledku historických a politických vlivů musel hotelový trh střední a východní Evropy dohánět třicetileté zpoždění oproti západu. Toto tempo změn se odráží v míře rozvinutosti odvětví a investic do něj v celém regionu. Navzdory mírnému poklesu objemu investic v roce 2018 odvětví v posledních pěti letech zaznamenalo pozoruhodný růst a rok 2019 by měl být opět silný. Stále je tu velký objem kapitálu, pro který hledají investoři rozumné zhodnocení a hotely v regionu CEE nabízejí vyšší výnosy než řada jiných oblastí Evropy či dokonce kategorií nemovitostí,“ říká Lukáš Hejduk, partner ve společnosti CMS

K největším transakcím patří koupě hotelu Sofitel Budapest Chain Bridge společností Starwood Capital (75 mil. eur) a Sheraton Prague norskou firmou Wenaasgruppen (42,5 mil. eur). K významným obchodům patří rovněž koupě Cukrovarnického paláce v Praze rakouskou společností UBM za účelem přestavby na lifestylový hotel.

Investiční cyklus v hotelovém odvětví přinese na trh nová aktiva

Investiční cyklus se nyní nachází ve fázi, kdy se oportunističtí investoři a investoři, kteří své hotely zhodnotili, zajímají o jejich prodej institucionálním investorům, kteří uplatňují strategii dlouhodobé držby a hledají aktiva generující stabilní peněžní toky. To vede k zásadním změnám v provozní struktuře hotelů v regionu, kdy je větší počet zejména nově vybudovaných hotelů provozován formou dlouhodobých pronájmů.

„Hotely se mění z alternativních investic na mainstreamové, protože si stále více investorů uvědomuje vyzrávání hotelového trhu střední a východní Evropy. Podíl šesti hlavních trhů regionu na celkovém objemu investic do tohoto sektoru v Evropě se od roku 2010 více než zdvojnásobil a v roce 2017 dosáhl 4,5 %. Stále je však velký prostor k růstu, na region připadá přes 8 % nocí strávených v hotelích a téměř 10 % nabídky hotelových pokojů na celém kontinentu. Objem transakcí by tak mohl být každý rok přes 2 miliardy eur. Hlavní výzvou pro region je nedostatek kvalitních a velkých hotelů na trhu. Jelikož cena za pokoj již převyšuje úroveň před krizí a stoupající náklady úvěrového financování nás vedou k přesvědčení, že výnosy se přibližují minimu, očekáváme, že si čím dál větší počet majitelů začne uvědomovat, že nastal vhodný čas k prodeji a zúročení investic,“ míní Bořivoj Vokřínek, partner C&W.

V posledních letech se zvyšuje různorodost investorů, kteří v regionu nakupují nemovitosti. V součtu dosáhly přeshraniční investice za tři čtvrtletí 2018 významných 67 % celkového objemu. Projevil se ale značný pokles investic z mimoevropských zemí, zejména u investorů ze Středního východu a Asie. Oproti dřívějšku, kdy na trhu hotelových transakcí dominovali privátní investoři, nyní stále významněji investují instituce a subjekty registrované na burzách, na něž připadá 74 % celkového objemu transakcí za rok 2017 a 54 % za tři čtvrtletí 2018. Výstavba nejrychleji probíhá ve středních cenových kategoriích hotelů. Většina nově otevřených zařízení v šesti hlavních zemích regionu CEE by se zařadila v rozmezí 3-4 hvězdičkových hotelů. Ty tvoří téměř 60 % nové nabídky.

Vyvíjející se potřeby zákazníků, nové trendy a stírání rozdílů

„Je zajímavé sledovat vývoj hotelového trhu střední a východní Evropy – rostoucí počet náročných investorů a nástup nových značek, které svoje koncepty přizpůsobují na míru potřebám nových generací klientů (cenově dostupné lifestylové hotely, soft značky, hostely nové generace a novátorské koncepty apartmá s obsluhou). Relativně nízká míra penetrace značek v celém regionu ponechává prostor k expanzi moderním produktům, což představuje obrovské příležitosti pro hotelový trh regionu CEE, který by tak mohl zaujmout pozici nejprogresivnějšího trhu v Evropě,“ dodává Vokřínek.

V prvním pololetí 2018 společnost CMS ve spolupráci s firmou FTI Consulting připravila a uskutečnila průzkum mezi podniky a spotřebiteli, v němž shromáždila 5275 odpovědí příslušníků generace mileniálů (ve věku 18–35 let) z 18 zemí světa. Průzkumu se zúčastnilo přes 800 mileniálů z ČR, Maďarska a Polska. Seznam jejich nejčastějších přání naleznete na: http://www.cms-lawnow.com/-/media/lawnow/pdfs/roaq/finding-the-balance-human-touch-vs-high-tech.pdf.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.