úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

HOCHTIEF CZ: Průmyslové stavby a design & build

18.04.2018  |  Administrátor Aktualizováno: 17.04.2018

Ekonomická konjunktura s sebou přináší rozsáhlé investice soukromých investorů na českém území. Řada lokálních i mezinárodních firem rozšiřuje své výrobní závody a skladovací prostory. Jedním z hlavních kritérií výběru dodavatele stavebních prací v soukromém sektoru zůstává stále cena. Tlak na minimalizaci celkových nákladů stavební výroby je neúměrný. Stavební firmy se společně s projekčními kancelářemi snaží optimalizovat technická řešení a vyjít tak vstříc požadavkům klienta na potřebnou ekonomickou výhodnost stavby.

Zatímco dříve v  době „ekonomické krize“ byla pro klienty prioritní především výše investičních nákladů s tím, že vlastní zahájení realizace stavby byli schopni v čase posunout až na okamžik, kdy bylo dosaženo plánované ceny, dnes je situace jiná. Eskalující ekonomický růst s sebou přinesl mimo tlaku na cenu také tlak na dodací lhůty staveb. Ve zkrácených termínech pro projekční práce a realizaci stavby ovšem mnoho času pro hledání technických optimalizací není. Řada klientů má již pro výrobní kapacity v nově budovaných provozech nasmlouvané zakázky, a tak se termín stal prioritou.

Ideálním řešením se pro řadu našich klientů stala realizace projektů formou design & build. Když k nám přichází klient s poptávkou po dodávce průmyslového objektu, má obvykle velice jasnou představu o tom, co od budoucího objektu očekává. Potíž ovšem přichází při definování technických parametrů a standardů. Naši technici, technologové a projektanti jsou schopni ve velice krátkém čase nalézt optimální, tj. vyvážené, efektivní, ale zároveň i ekonomické řešení, a primární architektonickou studii, se kterou klient obvykle přichází, rozpracovat do dokumentace pro stavební povolení a následně do dokumentace pro provedení stavby. Díky tomu, že jsme jako dodavatel stavby zároveň také dodavatelem projektové dokumentace, je většina technických otázek vyřešena již v projekční fázi.

Pokud bych měl hovořit v jasných termínech, pak pro areál s výrobně-skladovou halou o velikosti 10 000 m2 s integrovanou administrativní částí a souvisejícími objekty můžeme při součinnosti klienta hovořit o cca 6 až 10 týdnech potřebných pro vypracování dokumentace pro stavební povolení a následně 10 až 12 týdnech pro vypracování dokumentace pro provedení stavby. Lhůta, při které je připravována dokumentace pro provedení stavby, je zároveň lhůtou, během níž probíhá proces získání stavebního povolení. Pokud vše probíhá standardně, pak se termín získání stavebního povolení kryje s termínem předání dokumentace pro provedení stavby. Realizace stavby je pak zahájena ihned po nabytí právní moci stavebního povolení. Díky tomu, že jako dodavatel stavby připravujeme dokumentaci pro její provedení, jsou vyřešeny technické detaily i koordinace a i následná lhůta realizace je zkrácena na minimum. Vyjádřeno v čase, hovoříme orientačně o 24 až 30 týdnech s tím, že v posledních týdnech realizace již stavba může být připravena pro zahájení montáže technologie.

Pokud tedy vše probíhá bez zásadních překážek, může být celý proces dodávky díla zahrnující zpracování dokumentace pro stavební povolení, inženýrskou činnost spojenou se získáním stavebního povolení, zpracování dokumentace pro provedení stavby, vlastní realizaci stavby, zpracování dokumentace pro provedení stavby a inženýrskou činnost spojenou s vydáním kolaudačního rozhodnutí dokončen za 11 až 12 měsíců od zadání klientem.

Po celou dobu tohoto procesu se klient může plně věnovat svému podnikání, protože má jasno o ceně stavby, jejím standardu a termínu dodání. Je potěšující, že tomuto systému zadávání zakázek začínají přicházet na chuť i klienti požadující dodávky staveb z jiných stavebních segmentů. Dochází tak k umocnění role dodavatele, který musí být svému klientovi schopen nabídnout za jeho peníze vyšší přidanou hodnotu než pouze dodávku stavby dle předané dokumentace.

Ing. Michal Potužník, Ph.D., HOCHTIEF CZ

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.