úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Globální investice do nemovitostí dosáhly rekordních 1,8 bilionu, nejvíce New York

11.10.2018  |  Petr Bayer

Navzdory geopolitické nejistotě a zpomalení ekonomického cyklu se investice na globálním realitním trhu v pololetí 2018 meziročně zvýšily o významných 18 % a dosáhly nového rekordu 1,8 bilionu dolarů (2017: 1,5 bil. dolarů). V čele zůstává New York jako největší realitní trh světa, následovaný Los Angeles a Londýnem. Výrazně se posunula vzhůru na čtvrté místo Paříž, za níž se umístil Hongkong. Pro zahraniční kupce zůstává hlavním cílem Londýn, New York poklesl z 2. na 6. místo kvůli vysokým cenám, silnému dolaru a vysoce konkurenční lokální poptávce. Praha spadla na 84. místo s objemem 1,48 miliardy USD. Uvádí to nejnovější zpráva Winning in Growth Cities společnosti Cushman & Wakefield.

Šest z prvních 10 měst z hlediska celkových investic je v USA a Evropa s Asií mají po dvou zástupcích. Navzdory politické nejistotě ohledně odchodu Británie z EU si Londýn udržel pozici nejdůležitějšího evropského trhu, zejména díky řadě významných kancelářských transakcí. Nejsilnějším asijským trhem je Hongkong s 68% nárůstem oproti roku 2017. Posunul se o tři místa vpřed a stal se prvním městem regionu, které se ve třech letech dostalo do první pětky. Investice v asijských městech jsou především výsadou domácího kapitálu, i když regionální investoři svůj tržní podíl za rok navýšili.

S 18% zvýšení investic do komerčních nemovitostí vede Asie, která je jak zdrojem kapitálu, tak cílem investic, přičemž investice v Asii tvoří 52 % veškeré aktivity a na asijské kupující připadá 45 % všech přeshraničních investic. Na regionální úrovni je celkový nárůst transakcí v Severní Americe nevýrazný – meziročně o pouhých 0,6 %. Jinde se objemy zvýšily na nejlepší výsledek za poslední tři roky. Celkové investice v asijsko-tichomořském regionu vzrostly meziročně o 32 % a v Evropě se objem transakcí zvýšil o více než 16 %.

„Jsou zde jasná, a mnozí by řekli i rostoucí rizika z hlediska makroekonomického prostředí, nic však nenaznačuje, že by cyklus měl končit nebo že by se blížila recese. Ukazuje se, že inflace je menší hrozbou, než se předpokládalo, protože setrvalý růst ekonomiky pokračuje. Centrálním bankám ve většině oblastí však budou k utahování stačit cenové signály a pomalý, ale jistý nárůst úrokových sazeb a omezování likvidity vzniklé kvantitativním uvolňováním bude tudíž pokračovat,“ říká vedoucí investičního týmu EMEA C&W David Hutchings.

„Kapitálu, který cílí na nemovitosti v široké škále geografických trhů a rizikových profilů, je dostatek. Mnozí investoři zvyšují investice do nemovitostí a přizpůsobují strategie proměnlivé nabídce a toleranci vůči riziku. To jsou hlavní faktory, které určují, zda budou objemy nadále růst. Vzhledem k současné situaci by objemy mohly příští rok překročit stávající úroveň až o 2 %. V čele bude nejspíš globální nákup, ale investoři by měli pozorně sledovat strukturální posuny na trhu práce nejen jako příležitost, ale i výzvu,“ dodává vedoucí globálního investičního týmu C&W Carlo di Sant’Albano.

New York poprvé v historii zprávy vypadl z první pětky cílů zahraničních investic. Je to zčásti v důsledku geopolitického napětí, kvůli kterému někteří hráči od investování upouštějí, ve větší míře se však jedná o vliv vysoce konkurenčního trhu se silnými cenami. Přestože mezi prvními pěti cíli investic chybí zástupce Severní Ameriky, šest měst z tohoto regionu se udrželo v horní pětadvacítce, stejně jako v roce 2017. Londýn se stal městem, které přitahuje nejvíce zahraničních investic do nemovitostí, a to podeváté za deset let. Objem transakcí směřujících do Londýna se meziročně zvýšil o 47 % na 10,9 mld. dolarů. Nejsilnějším zdrojem přílivu zahraničního kapitálu jsou zde asijští investoři, přičemž mezi cíli těchto transakcí drtivě převažuje kancelářský segment, do nějž proudí 94 % kapitálu z asijsko-tichomořských zemí.

Na Evropu připadají čtyři z pěti míst s nejsilnějším zahraničním kapitálem: Paříž a Amsterdam si již druhým rokem drží třetí a čtvrté místo a poprvé od roku 2009 se do první pětice vrací Madrid. Jediným německým městem v horní desítce je Berlín, což je výrazná změna oproti roku 2017, kdy Německo dominovalo žebříčku se třemi městy (nejvyšší počet v historii). V německých městech však přetrvává velmi vysoká poptávka a mezi prvními 25 cíli zahraničních investorů mají výrazné zastoupení.

Hongkong postoupil o 14 míst na druhou pozici v důsledku opatření na kontrolu kapitálu, která pobízejí investory z kontinentální Číny koncentrovat investice blíže k domovu, což vedlo k meziročnímu navýšení kontinentálních investic ve městě o 259 %. Asie je v první desítce za rok 2018 zastoupena třemi městy. Oproti předchozímu roku, kdy se v žebříčku nevyskytovala vůbec, pozici cíle zahraničního kapitálu posílily Šanghaj a Tokio. Do první pětadvacítky se v roce 2017 dostalo osm asijsko-tichomořských měst. Letos jen pět, jelikož se na trhu projevila silná domácí poptávka a nedostatek nemovitostí.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.