úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Fousek: Obermeyer Helika oslavila 25 let a pokračuje dalšími zajímavými projekty

12.08.2016  |  Petr Bayer Aktualizováno: 11.08.2016

Přední architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika působí na českém trhu již 25 let. Její tým profesionálů se za tu dobu podílel na řadě významných rezidenčních komplexů, obchodních center, kancelářských budov, ale i zdravotnických a kulturních objektů. „Společnost se zároveň s celou řadou úspěšných projektů stala symbolem inovativních přístupů a nejmodernějšího technologického know-how, příkladem je třeba trojrozměrné projektování v 3D a modelování staveb systémem BIM (Building Information Modeling),“ říká v rozhovoru pro Skypaper generální ředitel Jiří Fousek.

 

Na našem trhu figuruje společnost Obermeyer Helika už celé čtvrt století. Jak byste těch uplynulých 25 let zhodnotil a jak se firma vyvíjela?

Historie značky Obermeyer Helika se u nás datuje od začátku devadesátých let, kdy společnost působila ještě pod svým původním názvem Helika. V průběhu 90. let si naše společnost postupně upevňovala pozici na trhu v ČR a v roce 2004 následoval další logický krok, kterým bylo otevření vlastní pobočky v Bratislavě. Došlo tak k rozšíření již prověřené značky i na Slovensko, kde jsme dosud realizovali celou řadu zajímavých projektů. Stěžejním milníkem v historii společnosti byl ale především rok 2007.

Čím byl pro vás rok 2007 tak specifický?

V tomto roce se Obermeyer Helika stala součástí nadnárodní skupiny Obermeyer, která patří k největším projekčním kancelářím v Evropě a má celosvětovou působnost. V minulém roce následně proběhla fúze společností Helika, Obermeyer Albis – Stavoplan a Obermeyer HVAC a nástupnickou organizací se stala právě OBERMEYER HELIKA a. s. Dá se říci, že absolutního spojení jsme dosáhli letos na jaře, kdy se do naší centrály přistěhovala divize projektového řízení a odborného poradenství. Všichni teď sídlíme na jedné adrese, což je samozřejmě pro fungování společnosti velice přínosné a efektivní.

Jak jste 25 let existence společnosti oslavili?

Vzhledem k tomu, že u nás ve společnosti si tohoto čísla velice vážíme a je pro nás potvrzením dobře odvedené práce, chtěli jsme vzpomenout naše zásadní projekty a samozřejmě také výročí oslavit společně se svými klienty a obchodními partnery. Vyjádřit jim tímto poděkování, protože si uvědomujeme, že kdybychom se nemohli spolehnout na vynikající spolupráci s našimi partnery, naše projekty by jistě nebyly tak úspěšné. Proto jsme připravili vernisáž 25 obrazů s fotografiemi a bližším popisem významných realizací, které vždy v konkrétním roce existence Obermeyer Heliky vznikaly. Mezi tyto projekty patří třeba právě i budova Národní technické knihovny, která na výstavě reprezentovala rok 2005 a v jejíchž prostorách se uskutečnila nejen zmiňovaná vernisáž, ale i samotná oslava. Vernisáž byla zároveň zpřístupněna i zájemcům o moderní architekturu z řad široké veřejnosti a rovněž studentům, kteří navíc mohli na místě získat zajímavé informace o možnostech budoucí kariéry v oboru.

Národní technickou knihovnu má určitě řada našich čtenářů spojenou především s ČVUT a se studenty z technických oborů. Vaše společnost je ale v rámci podpory vzdělávání velice činná nejenom díky realizovaným projektům, ale i dalším aktivitám, že?

V tomto ohledu bych rád vyzdvihnul spolupráci celé skupiny Obermeyer s vědeckými a vzdělávacími institucemi na poli rozvoje vědy a výzkumu. I mnoho osobností z naší české pobočky vyučuje na vysokých školách. Jednou z těchto škol je i ČVUT v Praze, kterou naše společnost právě v rámci oslav 25 let podpořila finančním darem ve výši 100 000 Kč. Jsme přesvědčeni, že podpora studentů technických oborů je vždy obrovským vkladem do budoucnosti každé země. Proto jsme tuto částku ČVUT věnovali s cílem podpory vzdělávání budoucích odborníků ve stavebnictví a na prohloubení vzájemné spolupráce mezi akademickou sférou a projekční praxí.

Zmínil jste vernisáž s úspěšnými projekty vaší společnosti. Které projekty považujete v historii společnosti za zásadní?

Mezi významné projekty z počátečního období patří jednoznačně rekonstrukce budov Ústředí ČNB v Praze. Dalším výjimečným milníkem je určitě naše činnost generálního projektanta na známé multifunkční hale O2 Arena, která patří díky své velikosti a vysokému standardu mezi nejunikátnější stavby v Česku a která rovněž získala ocenění například v soutěži Stavba roku 2004. Velmi nás těší, že jsme se mohli podílet i na rozsáhlé rekonstrukci špičkového dětského oddělení ve Fakultní nemocnici Motol, které je největším pediatrickým pracovištěm v republice.

Velkou výzvou pro nás byla také spolupráce na revitalizaci prostoru nad stanicí metra Národní třída, kde vzniklo víceúčelové centrum Quadrio. Nesmím zapomenout ani na Protonové terapeutické centrum v Praze, obchodní centrum Černý Most nebo obnovu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, jemuž jsme vrátili původní klasicistní vzhled. Z nejnovějších realizací mohu jmenovat například novostavbu víceúčelového pavilonu v nemocnici v Mladé Boleslavi, multioborového pavilonu v Krajské nemocnici v Pardubicích nebo novou svařovnu pro Škoda Auto v Kvasinách. Co se týká slovenských projektů, z těch aktuálních mohu jmenovat například rozsáhlou spolupráci na obchodním centru Bory Mall nebo nové administrativní centrum Rosum Bratislava, jehož otevření se chystá na druhou polovinu letošního roku.

Pojďme se přesunout k aktuálním zakázkám a novým projektům. Na čem vaši architekti a projektanti nyní pracují?

Jako generální projektant dokončujeme například obchodní centrum Aupark v Hradci Králové pro developera HB Reavis. Intenzivně pracujeme také na projektu rozšíření obchodního centra Chodov pro Unibail-Rodamco nebo na administrativním komplexu Mechanica v areálu bývalé továrny na letecké motory Waltrovka v pražských Jinonicích pro Pentu. Komplex zahrnuje rekonstrukci původní budovy Walter a zároveň i dvě novostavby. Všechny zmiňované projekty navrhujeme pomocí komplexního procesu modelování BIM, v jehož využívání patříme v Česku mezi průkopníky.

Metoda BIM ještě není v ČR příliš rozšířena a panuje kolem ní možná až příliš mnoho otazníků. Můžete nám přiblížit, o co se vlastně jedná a proč je tato metoda považována za revoluční?

Dá se říci, že v dnešní době, kdy jsou projekty čím dál složitější a termíny kratší, vnímáme stále menší ochotu ke sdílení informací mezi všemi účastníky procesu návrhu, realizace, provozu a demolice stavby. Metodika BIM a vše kolem ní nám umožnila efektivně sdílet informace o stavbě napříč projekčními týmy pracujícími na společném díle. Tento nejmodernější způsob 3D modelování staveb s sebou přináší nové pracovní postupy a ve výsledku jasnější přehled o celém projektu, z čehož vyplývají obrovské výhody. Součástí projektování v BIM je i digitální 3D model, který zobrazuje celý projektovaný objekt se všemi jeho parametry. Lze tak zkontrolovat kolizní místa již ve fázi návrhu a díky tomu včas eliminovat případné chyby. Zároveň obsahuje otevřenou databázi, ve které se shromažďují veškeré informace o stavbě a která je k dispozici během celého jejího životního cyklu. Zaznamenává například množství a vlastnosti použitých materiálů, zařízení i technologické prvky. Všichni uživatelé díky ní mohou vidět, zda vše probíhá podle plánu.

Jaké praktické důsledky projektování v BIM přináší?

Investorům, projektantům, dodavatelům i samotným uživatelům přináší především úsporu času a (často diskutovaných) nákladů. Celá metoda přispívá hlavně k celkové transparentnosti. To je významný argument v době, kdy průzkumy ze světa ukazují, že až 30 % projektů překročí svůj rozpočet a až 37 % materiálu skončí v důsledku nedokonalé přípravy a koordinace jako odpad. Proto my metodiku BIM jednoznačně podporujeme.

K rekapitulaci uplynulých let neodmyslitelně patří i nové výzvy, cíle a strategie. Jakým směrem se nyní vaše společnost ubírá a jaké cíle si do budoucna klade skupina Obermeyer?

Stanovili jsme si několik strategických cílů, které bychom chtěli zvládnout do roku 2020. Hlavním cílem je postavení skupiny Obermeyer na mezinárodním trhu, kde by měla být vnímána jako moderní, efektivní společnost. Budeme se zaměřovat na klíčové produkty, ve kterých jsme na evropské špičce. Budeme nadále motivovat a rozvíjet zaměstnance, protože se domníváme, že je důležité, aby jejich práce byla stále vysoce kvalitní a efektivní. Jejich nasazení se vždy zákonitě projeví na dalším zvyšování spokojenosti našich zákazníků.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.