úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Expo Real: Téměř polovina realitních odborníků očekává růst investic

09.10.2019  |  Petr Bayer

Podle výzkumu Expo Real Barometer of Opinion očekává 79 % z celkem 1880 realitních respondentů letos úspěšný rok, 14 % dokonce rekordní. Rok 2019 bude podle 44 % expertů rokem růstu objemu investic, 47 % očekává stejný výsledek jako loni. Shodli se na tom na 22. ročníku Expo Realu, prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí v Mnichově. Na evropském investičním a realitním trhu je podle nich nejistota, zpomalení a ostražitost vůči ekonomickému vývoji, přesto však recese nepřijde. Veletrhu dominovala témata inovace a nové technologie, urbanizace a rozvoj měst či dostupné bydlení.

Ceny komerčních nemovitostí se pohybují na rekordní úrovni, což platí nejen pro západní, ale i střední Evropu. „Trhu s investicemi do komerčních realit se v 1. pololetí roku 2019 dařilo. Do regionu CEE (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko) bylo celkem investováno více než 5,4 miliardy eur – jde o historicky druhý nejvyšší objem investic v prvním pololetí roku v tomto regionu. Dominovaly investice do kancelářských nemovitostí, které tvořily téměř 55 % tohoto objemu,“ konstatovala vedoucí výzkumu CBRE Jana Prokopcová. Mezi rozhodující faktory, které v nejbližší době budou ovlivňovat evropský trh nemovitostí patří na prvním místě dostupné bydlení (57 %), úroková politika, nedostatek pozemků a kvalifikovaných pracovních sil, digitalizace, velké stlačení likvidity u mezinárodních investorů a klimatické změny a ochrana životního prostředí.

Podle predikcí mají do roku 2050 žít dvě třetiny světové populace ve městech. Právě v progresivním konceptu „chytrého města“ vidí evropští realitní experti největší potenciál, kam by se měla promítnout digitalizace: ať už jde o řízení, provoz, plánování či samotnou výstavbu. Charakteristikou budoucího „chytrého města“, diskutovanou na letošním fóru „Intelligent Urbanization Forum“ v rámci Expo Realu, byla jeho udržitelnost i to, aby vytvářelo podmínky pro zdraví a zlepšování kvality života svých obyvatel.

„Jedním z hlavních témat je zahušťování měst, pokud je metropole zastavěnější a tím zde pracuje a bydlí více lidí, vytvářejí se mj. podmínky pro příchod nových obchodů a služeb, zlepšuje se infrastruktura. To vše přispívá k lepší kvalitě života městských obyvatel. K inteligentní urbanizaci je však třeba mít dlouhodobou vizi, kterou by developeři – ideálně v co nejužší spolupráci s městem – přetvářeli v realitu. Tak jako se to povedlo mj. v pražských Holešovicích s projektem Classic 7, ve Strašnicích s projektem Tulipa Třebešín a ve Vysočanech s AFI CITY – v těchto dříve zanedbaných a dnes vyhledávaných čtvrtích, jejichž novodobý urbanismus jsme spoluvytvářeli,“ komentoval ředitel AFI Europe Czech Republic Doron Klein.

„Pojetí práce a života se ve vyspělých evropských zemích za posledních 10 let výrazně změnily. Charakterizuje je zdravější životní styl, šetrnost k životnímu prostředí, požadavky na lepší mobilitu i větší flexibilitu. To se musí zákonitě odrazit i v nově vytvářených městských čtvrtích. Tyto nové trendy přiblížení života a práce nahrávají velkým multifunkčním projektům, jako je BB Centrum v Praze 4. Pokud svými projekty vytváříte nový a fungující kus města, zajišťujete právě to, co lidé dnes chtějí nejvíce: mít vše na dosah bez komplikací a dlouhých přejezdů. Obecně tomu říkáme město krátkých vzdáleností. Vyžaduje to však určitou velkorysost, a to nejen při neziskových investicích do vytváření veřejných prostor, ale i při jejich údržbě. Málokdo si například uvědomuje, že jsou to právě komerční budovy, které generují finance pro údržbu celých areálů včetně veřejných a městských prostor, které nakonec užívají všichni,“ podotkl ředitel obchodního rozvoj Passerinvest Group Eduard Forejt.

Jak ukázaly názory evropských expertů na Expo Realu, dostupné bydlení je problémem nejen v ČR. Odborníci vidí různé cesty vedoucí k jeho řešení (např. vytváření nových metropolitních lokalit pro bydlení, zjednodušování plánovacího a stavebního procesu) a některé z nich jsou i kontroverzní (regulace nájmů, volání po vyvlastnění bytů z portfolia největších realitních firem), na jednom se názory 75 % účastníků výzkumu shodují: nezbytnost větší spolupráce mezi developery, municipalitami a politiky.

„V zemích západní Evropy je běžné, že když developer staví větší rezidenční projekt, je jeho část vyčleněna pro jinou formu bydlení než vlastnické. Například v Berlíně musí mít každý z developerů rozsáhlejších území 20-30% podíl sociálního bydlení. Alternativou je také nájemní bydlení: v Německu, Rakousku či Nizozemsku jsou specializované investiční fondy, které se na tuto formu bydlení specializují. A je jen otázkou času, kdy přijdou i do ČR. To vyžaduje těsnější spolupráci developerů s radnicemi, jak je to běžné v západní Evropě,“ konstatoval Peter Noack, CEO Zeitgeist Asset Management. „Užší spolupráce developerů s municipalitami po vzoru západní Evropy se vysloveně nabízí v případě revitalizace brownfieldů, kterých je zejména v Praze řada. My vlastníme bývalý průmyslový areál v Liboci, kde mohou v budoucnu bydlet tisíce lidí. Proto jsme rádi, že radnice Prahy 6 se chopila iniciativy, díky níž se ve spolupráci s dalšími developery v tomto území může uskutečnit změna územního plánu, aby lokalita bydlení umožnila,“ dodal ředitel Geosan Development Petr Beneš.

Digitalizace, inovace, nové technologie

Projevem stále rostoucího významu digitalizace, inovací a zavádění nových technologií bylo rozšíření plochy veletrhu o novou, sedmou halu s názvem NOVA3. Ta byla celá věnovaná právě těmto tématům a s nimi souvisejícímu konferenčnímu programu. Místo zde nalezli také vystavovatelé z řad start-upů, grown-upů a společností zaměřených na inovace.

„Jsou to právě digitální inovace, které jsou (vedle úzké participace všech aktérů stavebního procesu, pragmatického přístupu a pozornosti věnované detailům) klíčem k úspěchu realitních projektů. Vidíme to nejen na Expo Realu, ale i v ČR a ve Francii, odkud pochází naše mateřská skupina Bouygues. Jednou z inovativních technologií, o níž se na veletrhu hodně diskutovalo, je využívání modelu BIM. Naše zkušenosti ukazují, že využívání BIM vede nejen k větší efektivitě už v koncepční fázi, ale především k optimalizaci všech operací při správě nemovitostí. BIM významně spoří náklady na provoz budov a přispívá k jejich udržitelnosti. Jestliže se mluví o tzv. stavebnictví 4.0, je právě BIM cestou, jak jej povýšit na novou úroveň,“ uvedl ředitel Linkcity Czech Republic Clément de Lageneste.

„Velký význam má BIM také pro urychlení změnových procesů a lepší koordinaci na stavbě, což bývají dvě největší komplikace na staveništích po celém světě. U velkých realizací BIM umožňuje velmi efektivní online spolupráci několika geograficky vzdálených projekčních týmů, která je díky tomu plynulá a bez komunikačních šumů. Širší zavádění této metody řízení ve stavebnictví je ale otázkou mentálního nastavení všech aktérů stavebního procesu, a to potrvá ještě nějaký čas,“ podotkl ředitel projekční kanceláře Archcom Martin Malý.

Dopady brexitu: investoři míří z Británie

Realitní experti jsou ohledně růstu letošního objemu investic na evropském trhu nemovitostí optimističtí – s výjimkou Británie. Zde podle výzkumu „Expo Real Barometer of Opinion“ očekává v důsledku brexitu pokles 62 % respondentů (na opačném konci stojí Německo, kterému naopak 55 % odborníků predikuje růst). Brexit změní nejen Británii, ale celou EU. „Nepředvídatelnost britského trhu v důsledku brexitu vede k výraznému poklesu důvěry investorů v tento trh. To může vyústit v jeho nestabilitu a ve vážné riziko recese. Na druhou stranu to znamená příležitost pro jiné evropské země, k těm patří i ČR, která je stále relativně stabilní, a pro investory tak atraktivní. Otázkou ovšem je, zda je na českém realitním a investičním trhu dostatek kvalitních projektů,“ míní Sean Clifton, ředitel pražské kanceláře architektonické kanceláře Jestico + Whiles, jejíž mateřská společnost sídlí v Londýně.

Expo Real v číslech

Německý organizátor Messe München odhaduje, že počet návštěvníků bude atakovat rekord z minulého roku, kdy jich do Mnichova přijelo více než 45 000. Počet vystavovatelských společností letos přesáhl 2100 a díky jejich velkému zájmu se počet veletržních hal oproti loňsku zvýšil ze šesti na sedm. Příští 23. ročník Expo Realu se v Mnichově uskuteční od 5. do 7. října 2020.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.