úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Expo Real hlásí optimismus na evropském trhu s nemovitostmi, ČR vede v CEE

10.10.2017  |  Petr Bayer

Evropský realitní trh bude nadále prosperovat i přes Brexit a současnou politickou i ekonomickou nejistotu. Stále větší roli na něm budou hrát digitalizace a inovace. Boom trhu s bydlením bude pokračovat díky nízkým úrokům hypoték a velkému objemu investičního kapitálu; k němu se jako perspektivní segmenty přidají projekty zdravotní a sociální péče a logistické nemovitosti. Německo a země CEE jsou mezi investory stále v kurzu; ČR si v investicích do komerčních nemovitostí drží pozici premianta regionu. Česká města a kraje se ve společné expozici vedle svých investičních vizí a projektů soustředila na prezentaci inovačního potenciálu, který zvyšuje jejich konkurenceschopnost. Tyto trendy vyplynuly z 20. ročníku prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real, jež skončil v závěru minulého týdne v Mnichově.

Pro účastníky z ČR je veletrh díky své provenienci i vysoké účasti významných investorů velmi atraktivním fórem pro prezentaci i networking. Po společné prezentaci českých municipalit na jarním veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes se také na letošním Expo Realu otevřela obdobně koncipovaná expozice s názvem CZECH REGIONS & CITIES, kterou společně sdílely Moravskoslezský a Jihomoravský kraj, města Ostrava a Brno, CzechInvest, Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a 10 spoluvystavovatelů z řad komerčních společností.

„Ukazuje se, že následování příkladu jiných evropských měst a regionů, které na Expo Realu mají společnou expozici, se vyplácí. A to nejen z hlediska nižších finančních nákladů na prezentaci, ale hlavně díky tomu, že investory oslovujeme ve vzájemné synergii. Přitom jsme s Brnem rozdílní i vzhledem k historickému vývoji obou měst, a vzájemně si tak nekonkurujeme. Totéž se dá říci i o Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Do společné expozice jsme tak dokázali přivést mnohem více zájemců, než v minulých letech,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura. Podle údajů Messe München patří letos Česku v konečném součtu co do počtu účastníků 8. místo za Německem, Británií, Nizozemskem, Rakouskem, Švýcarskem, Polskem a Francií; první desítku uzavírají USA a Lucembursko.

OSTRAVA: PLOCHY UVNITŘ MĚSTA I ROZVOJOVÁ ZÓNA HRUŠOV

Při letošní neúčasti Prahy byla Ostrava jediným z českých měst, které se na veletrhu prezentuje kontinuálně (letos již pošestnácté v řadě za sebou), což dokládá její koncepční práci s investory. Město v minulosti lákalo investory hlavně do průmyslových zón. To se však podle ostravského primátora v posledních dvou letech mění, protože tyto zóny jsou nyní už téměř plné. Proto letos na Expo Real přivezla nabídku atraktivních míst v historickém jádru: lokality Karolina, Černá louka i proluky u západní strany Masarykova náměstí. Ty skýtají možnosti mj. i pro rezidenční výstavbu či pro projekty zaměřené na volnočasové aktivity. Město chce při rozvoji větších územních celků úzce spolupracovat s privátní sférou. Například rozvojová zóna Hrušov, dřívější brownfield, má v budoucnu sloužit pro lehký průmysl a logistiku a město nedávno vyhlásilo výzvu pro podání investičních nabídek. „Již jsme udělali základní přípravu – vykoupili jsme pozemky a zcelili je. V tendru je nyní nabízíme privátním subjektům, aby přípravu území dotáhli do konce a buď jej pronajali, nebo prodali koncovým uživatelům. Na Expo Realu jsme vedli s potenciálními zájemci řadu jednání. To, že spolupráce města s privátními investory a developery může být velmi efektivní, se nám již dříve ukázalo i u jiných projektů,“ přiblížil Macura.

MORAVSKOSLEZSKO: PRŮMYSLOVÉ ZÓNY A VIZIONÁŘSKÉ PROJEKTY

Kraj chce nadále budovat průmyslové zóny především v místech s vysokou nezaměstnaností, jako jsou např. Karvinsko či Krnovsko (II. etapa průmyslové zóny Krnov-Červený dvůr). „Na dnes vysoce konkurenčním trhu práce je ale zároveň třeba poskytnout novým firmám, přicházejícím do regionu, kvalitní zázemí a infrastrukturu pro jejich zaměstnance. Proto jsme na Expo Realu představili i projekt rezidenčního bydlení v původních Dukelských kasárnách v Opavě či vizionářský projekt letoviska Slezská Harta u stejnojmenné přehrady, která je velikostí srovnatelná se šumavským Lipnem. Na veletrhu jsme hledali privátní investory, kteří by toto území rozvíjeli pro cestovní ruch a volnočasové aktivity stávajících i nově příchozích obyvatel kraje. Uvědomujeme si, že investoři jdou dnes za levnou pracovní silou dál do východní Evropy a že cesta ke konkurenceschopnosti tkví v dalším rozvoji našeho potenciálu pro inovace,“ líčí náměstek hejtmana Jan Krkoška.

BRNO: REVITALIZACE VELKÝCH MĚSTSKÝCH ÚZEMÍ

Brno se na Expo Real vrátilo po několika letech. „Také my od investorů stále častěji slyšíme, že nehledají jen pozemky pro výstavbu a investiční pobídky, ale čím dál víc i prostředí pro příjemný život. Proto jsme jim letos nabídli především revitalizovanou lokalitu Ponava, kam jsme soustředili realizaci tří významných budoucích sportovišť: fotbalového stadionu, multifunkční hotelové haly a aquaparku. V lokalitě současně počítáme i s bydlením a obchody. Dalším naším velkým plánovaným projektem je budoucí oživení brněnského výstaviště. S ohledem na to, že město koupilo Veletrhy Brno (BVV) a nyní probíhá mezinárodní architektonická soutěž, jsme se zájemci na Expo Realu diskutovali rovněž o tom, jak celou lokalitu více propojit se životem města, aby nesloužila pouze výstavnictví. V rámci velkých projektů tohoto typu chceme spolupracovat se soukromým sektorem a vytvořit podmínky pro to, aby komerční investoři naplnili nejen svá ekonomická očekávání, ale aby jejich projekty zároveň zapadly do konceptu města a mohli z nich těžit všichni obyvatelé. Veletrh a prezentace řady evropských měst byly pro nás letos také inspirací, jak co nejlépe pracovat s veřejným prostorem, který často vytvářejí detaily,“ dodává primátor Petr Vokřál.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: ROZVOJ PROJEKTŮ V MENŠÍCH MĚSTECH

Také Jihomoravský kraj se vrátil na Expo Real po několikaleté pauze. „Investorům jsme nabídli příležitosti v méně obydlených lokalitách kraje – např. průmyslovou zónu Kollárova-Blatnická ve Veselí nad Moravou nebo průmyslovou zónu Blučina. Naším cílem je dostat sem nové středně velké firmy s 50 až 150 zaměstnanci a vytvořit tak pracovní příležitosti pro místní obyvatele. Nová místa ve firmách, vstupujících na území bývalých brownfieldů v menších krajských městech, pomohou i Brnu, protože se významně sníží počet lidí dojíždějících do metropole za prací; dnes je to asi 100 tisíc lidí denně. S Brnem proto při rozvoji takových investičních příležitostí velmi úzce spolupracujeme. Pro nové zaměstnance i stávající obyvatele v kraji připravujeme také projekty pro bydlení a občanskou vybavenost včetně volnočasových aktivit. Dva z nich – areál staré nemocnice ve Znojmě a rozvojovou lokalitu Znojmo-Malá Louka – jsme na Expo Realu také prezentovali,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

OBJEM INVESTIC V ČR MÁ LETOS V ČR OPĚT ZLOMIT REKORD

Rychlý růst domácí ekonomiky, který má podle expertních predikcí pokračovat i v příštím roce, vysoká návratnost investic, hospodářská a politická stabilita země a její bezpečnost – to vše dělá z České republiky premianta regionu střední a východní Evropy v objemu investic do komerčních nemovitostí. Podle realitní poradenské společnosti Cushman&Wakefield dokonce v 1. pololetí 2017 předstihla dosavadní jedničku Polsko; za celý letošní rok mají investice do komerčních nemovitostí v ČR přesáhnout 3 mld. EUR.

 INOVACE JAKO CESTA KE KONKURENCESCHOPNOSTI

Důležitou roli v tom, aby česká města a regiony na vysoce konkurenčním trhu evropských metropolí dokázaly přilákat pozornost investorů, hrají inovace. Světové ekonomické fórum (WEF) každoročně vydává žebříček konkurenceschopnosti (Global Competitiveness Report), který slouží jako vodítko pro investory. V tom nejnovějším je ČR zařazena mezi země 36 světových ekonomik tažených inovacemi, nechává za sebou další středoevropské země a celkově jí v hodnocení 12 kritérií patří 31. místo ze 138 světových ekonomik. Přesto je však v kritériu „inovace“ pod průměrem evropských států, když v hodnocení inovativnosti získala necelé čtyři body ze sedmi.

Právě proto Brno, Ostrava, Jihomoravský i Moravskoslezský kraj vedle svých investičních vizí a projektů prezentovaly na Expo Realu i podporu inovačních procesů, které zvyšují konkurenceschopnost i úroveň života místních obyvatel. „Klíčové je vyslat investorům signál, že nabízíme nejen plochy pro výstavbu, ale že v rámci Evropy patříme k rozvíjejícím inovačním ekosystémům. Výzkumných a vývojových center na Moravě je nyní více než 40 – mj. Siemens, Honeywell, Thermo Fisher Scientific, SAP, Avast/AVG, Tieto. Region je schopen jim nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu: na více než 10 univerzitách se na svou budoucí kariéru připravuje více než 100 tisíc studentů, z nich třetina v technických oborech,“ poznamenává ředitel Moravskoslezského inovačního centra Pavel Csank.

V rámci letos poprvé otevřeného fóra Real Estate Innovation Network (REIN) Forum experti debatovali také o tom, jak postupující digitalizace ovlivňuje realitní trh. Řeč byla o propojování technologických start-upů, přinášejících inovace, s renomovanými firmami působícími v oboru nemovitostí, či o tom, jak se inovace projevují v nejdynamičtěji se rozvíjejících segmentech realitního trhu, jimiž jsou například průmyslové a logistické nemovitosti.

Expo Real v číslech

Podle údajů německého organizátora Messe München zájem o letošní Expo Real ještě předčil rekord z minulého ročníku: počet vystavovatelských společností se zvýšil o 13 % na 2 003 z 35 zemí. Celková výstavní plocha 64 000 m2 zabrala 6 hal. Celkem přijelo do Mnichova rekordních více než 41 500 účastníků reprezentujících 75 zemí (přes 21 500 zástupců vystavovatelských společností a na 20 000 návštěvníků bez vlastního stánku), což je oproti loňsku nárůst o více než 6 %. V doprovodném programu, rozděleném do šesti tematických diskusních fór, hovořilo na 400 odborníků od bankéřů přes realitní odborníky až po prognostiky. Příští 21. ročník veletrhu Expo Real se v Mnichově uskuteční od 8. do 10. října 2018.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.