Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Ekospol: Stavební úřad nevydal územní rozhodnutí EKOCITY Hostivař protiprávně

12.10.2016  |  Petr Bayer

Magistrátní odbor stavebního řádu zrušil rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 15 nevydat územní rozhodnutí pro bytový projekt EKOCITY Hostivař, který má oživit upadající brownfield. V odůvodnění (k dispozici zde) podřízenému stavebnímu úřadu vytkl porušení správního řádu a řadu dalších pochybení. Jedná se o jeden z největších připravovaných rezidenčních projektů v Česku, v šesti bytových domech vznikne 802 bytů a 495 parkovacích stání ve dvou podzemních patrech. Dalších 414 parkovacích stání bude na povrchu. Informuje o tom Ekospol.

„V minulosti stavební úřad MČ Praha 15 běžně stavby podobného rozsahu umisťoval, přičemž se jednalo o řízení podle nového stavebního zákona a podle stejného územního plánu. Vzhledem k tomu, že stavební úřad vedl poměrně dlouhé a komplikované územní řízení, tak bylo odůvodněné očekávání, že bude postupovat podle základních zásad správního řízení, tedy tak, aby při rozhodování skutkově shodných nebo podobných případů nevznikaly nedůvodné rozdíly,“ napsal magistrát.

Už v roce 2014 přitom stavební úřad Prahy 15 při posuzování dokumentace k územnímu rozhodnutí dospěl k závěru, že je předkládaný záměr v souladu s platným územním plánem. V této dokumentaci úřad posuzoval předběžnou podobu projektu s 817 byty a 820 parkovacími stáními. „Když stavební úřad vydal k záměru v podstatě ještě objemnější a čistě bytové stavby kladné stanovisko, pak pochybil, když aniž by se změnily podmínky v území, nakonec rozhodl, že stavba o něco menší je v rozporu s územním plánem, přičemž zamítnutí žádosti bylo na základě skutečností, které byly stavebnímu úřadu známy již v době vydávání (původního) stanoviska,“ stojí v rozhodnutí pražského magistrátu.

Ekospol také opakovaně upozorňoval na neustálé neodůvodněné průtahy, kdy stavební úřad svévolně porušoval správní lhůty. Kromě toho nestandardně nařídil dvě ústní jednání, dvakrát jednání zcela přerušil a developera vyzval k doložení více než 20 podkladů důležitých pro vydání rozhodnutí. „Ani jeden vyžadovaný podklad se ale netýkal důvodů, proč bylo řízení zamítnuto. Z podkladů, které si od odvolatele (Ekospolu) vyžadoval pro řízení vedené cca 15 měsíců, nepoužil pro své rozhodnutí vůbec nic – k námitkám se nevyjadřoval, doplněné podklady, které si vyžadoval, žádným způsobem při svém rozhodnutí nezohlednil a ani se o nich nezmínil. Rozhodl pouze na základě údajů, které mu byly známy v době podání žádosti, znal objem a výšku stavby, znal poměry v území a věděl, že se jedná o monofunkční objekt,“ upozornil na zbytečné obstrukce i nadřízený magistrátní odbor, podle kterého se „stavební úřad nechoval v zájmu procesní ekonomie, kdy je povinen postupovat tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady a dotčené osoby co možná nejméně zatěžoval.“

Nesprávným postupem stavebního úřadu Prahy 15 vznikla Ekospolu údajně značná škoda, která každým dnem narůstá. Společnost proto připravuje další právní kroky. „Potvrzují se naše slova o účelovém a nezákonném kroku, který po dlouhých měsících neodůvodnitelných průtahů učinila odcházející vedoucí stavebního úřadu doslova v posledních hodinách ve funkci. Navíc pod silným tlakem jednoho lokálního politika, jehož jediným cílem bylo poškodit Ekospol,“ stěžuje si generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

„Není proto divu, že získat stavební povolení pro bytový projekt trvá v Praze více než pět let, když si jednotlivé úřady mohou svévolně v rozporu se správním řádem kterýkoli ze tří povolovacích stupňů libovolně dlouho prodlužovat,“ podotýká Korec, podle nějž kompetentnost úředníků rozhodujících o budoucím rozvoji Prahy 15 nejlépe dokládá další výtka magistrátních kolegů uvedená ve výše zmíněném rozhodnutí. Podle ní totiž stavební úřad posuzoval celou věc podle neplatného předpisu.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

06.05.2019 Průzkum Skypaper: Růst letos čeká téměř polovina stavebních firem

Stavební firmy zvyšují svůj optimismus a růst v letošním roce očekává 46,5 procenta z nich, oproti 44,6 % v roce…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce prospělo českému stavebnictví?

kvalitnější legislativa
 
více veřejných zakázek
 
omezení korupce
 
zlepšení odborného školství
 
zodpovědnější úředníci
 
jiné (můžete nám napsat co)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« září 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce