úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Coworkingová centra expandují mimo Prahu, plocha již přesahuje 19 tisíc m2

29.05.2018  |  Petr Bayer

Počet coworkingových center v ČR roste, aktuálně se jich eviduje 61, z toho 26 v Praze. Celková plocha přesahuje 19 000 čtverečních metrů, kromě toho ještě existuje 18 000 m² sdílených servisovaných kanceláří. Coworkingová centra nabízí pro start-upy či freelancery kreativní prostory a flexibilitu, podpořenou členstvím od virtuálního až po možnost vstupu do prostor 24/7. Umožňují networking a propojení jednotlivců i firem v rámci sítě center a organizovaných eventů.

„V Praze je nejvyšší koncentrace coworkingových konceptů v centru města, následují Praha 5 a Praha 2. Vznikají také nejen téměř ve všech krajských městech, ale také v Příbrami, Novém Jičíně, Chomutově, Teplicích či Přerově,“ vyjmenovává vedoucí výzkumu BNP Paribas Real Estate Czech Republic Lenka Šindelářová.

Důkazem dynamického vývoje tohoto segmentu je vstup velkých mezinárodních řetězců na český kancelářský trh. Operátor BusinessLink otevře do konce tohoto roku centrum v nové kancelářské budově Visionary v Praze 7. Jiný koncept HubHub zprovozní v létě prostor 2000 m2 v ulici Na Příkopě a další centrum otevře do konce roku. International Workspace Group (IWG – holdingová společnost Regusu, Spaces a dalších coworkingových brandů) otevře letos 3500 m2 v budově Albatros v Praze 1. Expandují také stávající operátoři, Impact Hub například nedávno otevřel v Brně na ploše 3400 m2 svou největší pobočku v Evropě a druhou na světě. Jiný z providerů Node5 zprovoznil loni coworkingový prostor v Ústí nad Labem o rozloze 750 m2. Ve zbytku roku se otevře celkem 13 000 m2 coworkingových prostor, což představuje 65% nárůst celkové plochy.

V roce  2002 se otevřela první společná pracovní centra v Dánsku a Rakousku a v roce 2005 se v USA otevřelo centrum oficiálně pojmenované jako coworkingový prostor. Od této doby zažívá světový trh kancelářských prostor značný boom tohoto konceptu. V Evropě jich lze nejvíce najít ve Španělsku, konkrétně v Barceloně, dále ve Francii, v Německu, Polsku a Itálii. Podle analýzy  BNP Paribas Real Estate bylo na konci roku 2017 celosvětově v provozu 14 000 coworkingových prostor, přičemž počet uživatelů překročil 1,2 milionu. Analytici očekávají, že do roku 2020 stoupne počet center dvakrát a počet aktivních uživatelů dokonce třikrát.

Expanze coworkingových kanceláří, které reagují na vstup početné generace mileniálů na pracovní trh, se týká rovněž ČR. Jistě ovlivní také aktuální rozložení, kdy většina center je dosud umístěná v budovách kategorie B a C (93 %). Poslední dobou se však podíl na coworkingových prostorách v A třídě zvýšil na 7 % a tento podíl bude výrazně narůstat s nově otvíranými prostory mezinárodních řetězců. Ty jsou také výrazně větší než dosavadní centra s průměrnou velikostí jen cirka 320 m2.

Postupně se bude proměňovat koncepce coworkingových center. Jasně je vidět rostoucí profesionalizace operátorů. Do budoucna se coworkingová centra budou také více profilovat dle segmentů nebo zaměření - například pro právníky, reklamní obory, e-commerce. Operátoři také budou nabízet další služby od poradenství a couchingu, až po právní či účetní služby. Již nyní také organizují konference a další vzdělávací akce, které jsou nezanedbatelným zdrojem příjmů, a toto bude dále posilovat. Coworkingové prostory mezinárodních operátorů budou doplňovat standardní mix moderních kancelářských prostor a pomohou jim přilákat také velké korporátní nájemce, kteří chtějí být blízko talentům. Velká část coworkingových center ale nadále bude vyhledávat starší, nezřídka postindustriální prostory se specifickou atmosférou a geniem loci a pomůže tak revitalizovat dříve nevyužívané objekty.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

24.06.2021 Jiřičná hlavní architektkou nové čtvrti v Praze 6, věže na Žižkově nevzniknou

Světoznámá architekta Eva Jiřičná se stane hlavní architektkou nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Spolu s…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.