úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

České stavebnictví brzdí, letos poroste o 2,4 %, v roce 2017 o 2 %

29.02.2016  |  Petr Bayer

Ředitelé stavebních firem očekávají v letošním roce mírný růst sektoru o 2,4 % a o 2 % v roce 2017. Na růstovém vývoji se shodli čtyři z pěti ředitelů, avšak panují rozdíly v závislosti na velikosti společnosti nebo zaměření její činnosti. Spolu s trhem porostou také tržby firem, a to v průměru o 2,5 %. Avizovaný růst plánují zástupci společností dosáhnout hlavně zvyšováním objemu zakázek. Marže stavebních firem napříč všemi segmenty mírně vzrostly. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2016 CEEC Research. Loni přitom stavebnictví stouplo o 5,5 %

„Zatímco zástupci malých a středních firem předpokládají růst výkonů až o 3 %, velké firmy očekávají v roce 2016 stagnaci (růst 0,1 %). Znatelné rozdíly v predikcích panují také mezi firmami zabývajícími se pozemními (růst 3,6 %) či inženýrskými stavbami (pokles o 1,1 %),“ prezentuje výsledky ředitel CEEC Research Jiří Vacek. „V roce 2016 očekáváme růst stavební produkce okolo 2,5 až 3 %. Můžeme počítat se stabilním růstem rezidenčního a komerčního sektoru, na straně druhé se stále potýkáme s velkými meziročními výkyvy v oblasti výstavby liniových staveb. Co je však podstatné – poroste také ziskovost zakázek. Nicméně již dnes vidíme v některých oborech významný nedostatek kapacit,“ líčí ředitel strategického plánování CEMEX Czech Republic Karel Köszegi. „Objem stavební výroby roste, což jsme sami zaznamenali na zvýšeném počtu zakázek, které letos plánujeme realizovat. Přesto má ale celková situace ve stavebnictví k optimismu ještě daleko. Potenciál pro nové projekty je mnohem větší, než je současná realita,“ doplňuje ředitel Trigema Building Karel Branda.

V oblasti tržeb mají pesimistické vyhlídky velké firmy (růst 0,3 %) a společnosti zaměřené na inženýrské stavby (pokles o 1,7 %). Naopak ředitelé firem zabývajících se pozemními stavbami předpokládají růst svých tržeb o 3,9 %. Třetina firem plánuje zvyšovat ceny svých stavebních prací, dvě třetiny plánují ceny zachovat. Naopak snižovat ceny plánuje již jen 1 % stavebních společností. Nejčastěji plánují zvyšovat své ceny velké stavební společnosti (50 %). Hlavním důvodem je nárůst cen subdodavatelských prací a snaha firem o vytvoření nebo růst zisku. „Z dlouhodobého pohledu je nezbytně nutné pro další rozvoj oboru opustit oblast dumpingových cen a zohlednit růst cen vstupů,“ tvrdí generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. „Ceny se zvednout musí, už z důvodu zvyšujících se cen stavebních materiálů a ceny práce na trhu. Již nikde nejsou žádné rezervy,“ souhlasí ředitel firmy Podzimek a synové Martin Podzimek.

Mírný růst stavebnictví bude pokračovat i v příštím roce, a to v průměru o 2 %. „Pozemní stavitelství čeká pomalý, ale stabilní růst, když rezidenční výstavbu pohání nízké sazby u hypoték, průmyslovou a kancelářskou neustávající zájem investorů,“ vysvětluje partner KPMG Česká republika Pavel Kliment. V roce 2017 počítá sedm z deseti stavebních společností s dalším navýšením tržeb, a to v průměru o 3 %. Razantnější růst tržeb se očekává zejména v segmentu velkých společností, kde by měl dosahovat až 4,3 %.

Výrobní kapacity stavebních společností jsou v současnosti naplněny ze 79 %, přičemž firmy mají nasmlouvány zakázky v průměru na dalších 6,6 měsíce. Výjimkou jsou opět velké firmy, které mají nasmlouvané zakázky na téměř 10 měsíců dopředu. Pro 37 % představuje tento stav v meziročním srovnání navýšení objemu nasmlouvaných zakázek, zatímco jejich pokles ve srovnání se stejným obdobím minulého roku hlásí 23 % firem. „Doufám, že i v letošním roce bude pokračovat v českém stavebnictví růst produkce. Hrozí však velké nebezpečí, které je spojeno s požadavkem EU na opětovné posuzování staveb procesem EIA u dopravních staveb. Příslušné státní orgány, zejména Ministerstvo životního prostředí, trestuhodně zaspaly. Důsledkem toho může být, že v příštích třech letech nebudou moci být zahájeny plánované stavby dálnic a silnic,“ uzavírá výkonný ředitel Swietelsky stavební Petr Čížek.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.