Investice do komerčních nemovitostí téměř ve všech evropských zemích nadále prosperují, v ČR mají letos dosáhnout zhruba 2,5 miliardy eur. Očekávané poptávce investorů vyšly vstříc Praha, Brno a Ostrava, které prezentovaly na 29. ročníku prestižního veletrhu MIPIM konajícím se 13. – 16. března v Cannes ve společné expozici širokou škálu projektů pro různorodé investiční záměry. Ústředním tématem letošního ročníku se stalo mapování světové urbanity a naplňování strategií udržitelnosti pro lepší život městských obyvatel. Oceněny byly také nejlepší stavby světa.
Vedle domácích a německých investorů se v Česku očekává zvýšená aktivita nových aktérů z Asie, kteří už s regionem střední Evropy mají zkušenosti. Do Cannes letos přijelo více než 5300 investorů a zástupců finančních institucí, mezi nejvýznamnější patřily největší světové suverénní fondy z Asie (SAE, Kuvajt, Hongkong, Singapur, Katar, Jižní Korea, Saúdská Arábie). MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí více než 25 000 akreditovaných účastníků ze 100 zemí, vystavujících na 20 000 m2 plochy. Z ČR přijelo 50 společností.
Praha na veletrhu představila společný projekt hlavního města a Univerzity Karlovy – Kampus Hybernská, jehož cílem je propojení širší veřejnosti a kulturních projektů s aktivitami univerzity v prostředí moderní infrastruktury v historickém centru Prahy. Prostřednictvím generálních partnerů prezentovala také další dva velké připravované projekty celoměstského významu: Smíchov City a Savarin. První z nich znamená rekultivaci rozsáhlého brownfieldu smíchovského nádraží o ploše více než 20 hektarů a je vzorem pro rozvoj dalších více než 15 brownfieldů v intravilánu města. U projektu proběhl tzv. proces participace se zapojením široké veřejnosti a nyní již Sekyra Group jako developer může požádat o územní rozhodnutí.
Savarin skupiny Crestyl oživí nyní opuštěné území v centru města, propojí se Václavské náměstí a Příkopy a vznikne zde kvalitní architektura od britského architekta Thomase Heatherwicka ve spolupráci s českým architektem Jakubem Ciglerem. S dolní částí Václavského náměstí, jejíž rekonstrukce bude hotova koncem tohoto roku, vytvoří budoucí Savarin jeden celek.
„My jsme získali inspirace k našemu projektu budoucí brněnské chytré čtvrti Špitálka. Půjde o úsporné využívání energií, dopravu a parkování, veřejné osvětlení, facility management či zpracování dat. Vedle toho jsme se v naší prezentaci soustředili na oživení lokality Ponava s budoucí realizací tří významných sportovišť: fotbalového stadionu, multifunkční hokejové haly a aquaparku. V rámci projektu počítáme i s více než 20 000 m2 komerčních ploch. Celkovou výši investice do Ponavy odhadujeme na 4,5 miliardy Kč,“ přibližil brněnský primátor Petr Vokřál.
„V příštím ročníku bychom již velmi rádi prezentovali projekt přesunu brněnského hlavního nádraží k řece Svratce. K této variantě se přiklonila Rada města Brna i krajské zastupitelstvo, konečné slovo bude mít česká vláda. Přesunem nádraží by se stávající drážní prostory uvolnily pro další rozvoj města a vzniklo by zde více než 100 hektarů rozvojových ploch,“ dodává.
„Jednali jsme s možnými investory a developery pro revitalizaci rozvojového území v Ostravě-Hrušově pro účely lehkého průmyslu a logistiky. Upřesňovali jsme detaily, na nabídky čekáme do 30. dubna. V letošní veletržní prezentaci jsme se soustředili také na lokality v historickém centru navazující na Masarykovo náměstí a plochy v nově vznikající čtvrti Karolina. Celkem jde o téměř 25 000 m2 pozemků pro různé funkce od bydlení přes obchody po kanceláře. V létě plánujeme vypsat tendr na investiční záměry v uvedených lokalitách v historickém centru, obdobně jako nyní probíhá tendr na Hrušov, a veletrh byl příležitostí k diskusi s investory o představách na využití území, například z pohledu koncepce či objemu investic. Představili jsme rovněž projekt rekonstrukce historických městských jatek pro účely galerie moderního umění PLATO. Tento projekt by se měl stát příkladem budoucí kulturní čtvrti,“ líčí primátor Ostravy Tomáš Macura.
MIPIM AWARDS: CENY ZA NEJLEPŠÍ STAVBY SVĚTA:
Administrativní centra FELTRINELLI PORTA VOLTA, Milán, Itálie
Rekonstruované budovy ANTWERP PORT HOUSE, Antverpy, Belgie
Rezidenční projekty ÎLOT SACRÉ, Brusel, Belgie
Obchodní centra FICO EATALY WORLD, Boloňa, Itálie
Hotely a turistické rezorty CATHOLIC – SOCIAL INSTITUTE MICHAELSBERG ABBEY, Siegburg, Německo
Průmyslové a logistické nemovitosti THE CHAPELLE – MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÉ CENTRUM, Paříž
Nemocnice a další projekty zdravotní péče THE MAERSK TOWER, Kodaň, Dánsko
Zelené budovy MARINA ONE, Singapur
Městské projekty regenerace PORTA NUOVA, Milán, Itálie
Projekty budoucnosti NÁRODNÍ MUZEUM KATARU, Dauhá, Katar
Projekty budoucnosti velkého rozsahu MUI DINH ECOPARK, Mui Dinh, Vietnam
(přesahující 150 000 m2 plochy)
30. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 12. do 15. března 2019.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |