úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

CEDEM: Na realitním trhu v ČR nejvíce porostou byty, maloobchod a logistika

CEDEM 2019
30.09.2019  |  Petr Bayer

Na českém realitním trhu v roce 2020 nejvíce poroste segment bydlení, maloobchodu a s e-commerce spojené logistické nemovitosti. Příliv investorů neustane, trh však ovlivňuje nedostatek kvalitních projektů pro jejich investice. Pokračující růst online nakupování bude znamenat další rozvoj logistických nemovitostí. Vyplynulo to z diskuzí na 20. ročníku mezinárodní realitní a investiční konference CEDEM Commercial Property & Investment Summit za účasti 200 odborníků z řad investorů, ekonomů, developerů a realitních konzultantů, kterou pořádalo vydavatelství Roberts Publishing Media Group ve spolupráci s časopisem CIJ.

Letošní ročník CEDEMu proběhl v období nejistoty, kdy situace nejen na realitním trhu vyvolává spekulace o přicházející finanční krizi. Ekonomové Pavel Sobíšek (UniCredit Bank) a Lukáš Kovanda (CZECH FUND), kteří CEDEM panelovou diskusí otevřeli, předpovídají české ekonomice zpomalení nikoli však recesi. Podle Kovandy tuzemská ekonomika i v příštím roce poroste, byť nižším tempem 1-1,5 % (s ohledem na kombinaci řady faktorů od zpomalování německé ekonomiky až po brexit).

„V Evropě nyní klesá průmyslová výroba, snižuje se globální obchod, ale roste stavebnictví i maloobchod, protože domácnosti stále více utrácejí – Českou republiku nevyjímaje,“ komentoval Sobíšek. To je dobrá zpráva pro trh nemovitostí, protože ochota tuzemských spotřebitelů utrácet potáhne další rozvoj maloobchodních nemovitostí. Dalšími realitními segmenty, které v ČR porostou, bude bydlení, a to i přes řadu dnes již notoricky známých problémů, o nichž na CEDEM diskutovali účastníci dalšího panelu, a také logistické nemovitosti, což úzce souvisí s rozvojem retailu a e-commerce.

Na druhou stranu oba ekonomové varovali, že naše ekonomika je příliš závislá na automobilovém průmyslu. I proto, že u výrobců rychle ztrácíme cenovou výhodu. Varovali, že strukturální změny jsou nezbytné, a doporučili, aby se země pokusila přeorientovat na produkci i dalších výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

Český realitní trh může naopak těžit z nejistoty v západní Evropě, zejména ohledně brexitu. Podle Mika Atwella (JLL) lze očekávat další příliv západoevropských investic do regionu CEE, například od investičních fondů. „O investory nebude v ČR nouze, chybí ale vhodné projekty pro jejich investice. Například prémiových kancelářských nemovitostí, o které mají investoři obecně velký zájem, je jako šafránu. Proto hledají i alternativní řešení – například takové administrativní budovy, které by šlo poměrně snadno zrekonstruovat na prémiové. Extrémně opatrní jsou investoři v segmentu maloobchodních nemovitostí – v něm je totiž obtížné předpovídat další vývoj, jakkoli je situace v regionu CEE lepší než v západní Evropě. Retail tak zůstává doménou spíše lokálních investorů,“ uvedl Róbert Sninčák (CBRE Global Investors). „S ohledem na růst e-commerce jsou pro investice velmi perspektivní také logistické nemovitosti. Nabídka investic do tohoto realitního segmentu je však aktuálně v ČR téměř nulová,“ dodal Atwell.

Přestože se panelisté z řad developerů shodli, že atmosféra ve společnosti se mění a rozvíjení procesu participace přináší užitek všem zúčastněným stranám – developerům, obyvatelům měst i municipalitám – jsme podle nich teprve na začátku cesty. „Aby proces participace přinášel skutečnou přidanou hodnotu a na jeho konci byl povedený projekt, s nímž budou spokojeni všichni aktéři, je třeba zapojit i další veřejné instituce, například památkáře. Jen developer, občané, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a příslušné radnice městských částí nestačí,“ řekl Igor Klajmon (Sekyra Group).

V sektoru bydlení na významu podle Petra Hány (Deloitte) nabývá nájemní bydlení, studentské a seniorské bydlení, rekonstrukce domů na luxusní bydlení v centrech měst, revitalizace brownfieldů a pokračující suburbanizace, kdy lidé v důsledku vysokých cen a malé nabídky volí raději bydlení za městem. Podle Petera Noacka (Zeitgeist Asset Management) nastává doba nájemního bydlení. „Například v Německu je investování do nájemního bydlení ze strany penzijních fondů či pojišťoven velmi zajímavé: jedná se totiž o velmi bezpečnou investici, i když s dlouhou návratností. Jakmile se v ČR podaří zjednodušit stavební řízení, lze očekávat podobný zájem těchto subjektů i u nás,“ komentoval Noack.

„Obdobná situace jako v Německu je i ve Finsku, kde s fondy investujícími do nájemního bydlení běžně spolupracujeme. Očekáváme, že tuzemský trh se bude čím dál víc přibližovat k západní Evropě, kde bydlí v nájmu mnohem více lidí než v ČR,“ konstatovala Zuzana Chudoba (YIT). Účastníci rezidenčního panelu se shodli, že zvažované regulace na trhu s bydlením (např. zastropování nájemného) by nic nevyřešily. Naopak by pomohla především rychlá reforma stavebního zákona a zkrácení stavebního řízení, nutná je výstavba sociálních bytů. Ve městech západní Evropy je běžné, že u větších projektů, čítajících více bytových domů, developeři spolupracují s městem a část bytů v celém rezidenčním areálu je určena pro nájemní či sociální bydlení.

Realitní experti očekávají další růst objemu zboží, které si zákazníci budou objednávat přes internet. V souvislosti s tím se zvyšují i podíly logistických firem na pronájmech skladových nemovitostí. Nejde však jen o spediční společnosti, ale i o maloobchodní značky – podle Remona Vose (CTP) tvoří takoví klienti v logistických nemovitostech této společnosti 50 % (včetně např. módní značky Primark), podle Jakuba Holce (108 Agency) činí podíl těchto klientů v logistických projektech 108 Agency 40 % (včetně např. online supermarketu Rohlik.cz) a stále se zvyšuje. Proto lze očekávat i výstavbu dalších logistických nemovitostí.

Poslední panel CEDEM se zaměřil na dopad komerčních nemovitosti na životní prostředí a klimatické změny. Jak uvedl Jan Andrejco (Panattoni Europe), novostavby komerčních budov zaznamenávají v porovnání s obdobím před 5 lety obrovský posun – od ekologicky a energeticky šetrných budov až k prvním aktivním budovám, které si samy vyrábějí (a ještě případně i rozdávají) energii. Podle Jany Vlkové (Colliers International) však stále větší zájem společnosti na ochraně životního prostředí může s sebou přinášet i problémy, například ve stávající infrastruktuře. „Máte-li firemní flotilu 60 elektromobilů, ve stávajících kancelářských budovách prakticky nejste schopni je dobít, protože tím enormně zvýšíte energetickou náročnost budovy,“ dodala Vlková. Realitní experti se shodli na tom, že v této oblasti je třeba osvěta, která přinese změnu v myšlení celé společnosti.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

08.01.2020 Průzkum Skypaper: Loňský růst hlásí dvě pětiny stavebních firem

Stavební firmy v loňském roce očekávaly růst podle 40,3 procenta respondentů, když v polovině roku tak mínilo 46,5 %.…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte letos ve vaší stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2020 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.