úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Bytovou výstavbu poprvé od revoluce táhnou regiony, Praha stagnuje

01.06.2018  |  Petr Bayer

V Česku se loni podle aktuálních dat Českého statistického úřadu postavilo 16 365 nových bytových budov s celkem 28 569 byty. Hlavním trendem je přesun bytové výstavby mimo hlavní město. Zatímco v minulých letech se Praha na nové rezidenční výstavbě podílela zhruba ze dvou třetin, loni ji dotáhl Středočeský kraj a přibližuje se k ní i jižní Morava. Do hlavního města se přitom loni přistěhovalo s výrazným odstupem nejvíce lidí.

Loňský rok byl navíc ještě ve znamení dokončování projektů z dřívějších dob. Ve statistice zahájených bytů Praha loni o svou dlouhodobou pozici v čele přišla a spadla dokonce až na třetí místo. V celém Česku se začalo stavět celkem 31 521 bytů, nejvíce 6514 bytů ve Středočeském kraji. Se 4027 zahájenými byty následuje Jihomoravský kraj a hlavní město (3734 bytů).

Tento trend pokračuje i letos, podle zatím posledních dat ČSÚ se před Prahu dostaly z hlediska výstavby bytových domů dokonce i Olomoucký a Zlínský kraj. Poprvé od revoluce tak bytovou výstavbu táhnou výrazně regiony. „Důvody jsou zablokovaný povolovací proces, zastaralý územní plán a nepřátelský postoj mnoha radnic městských částí vůči jakékoli výstavbě. Pokud se tento stav nezmění, tak bude Praha dále zaostávat. A ceny toho malého množství bytů, které se v hlavním městě dostanou na trh, budou i nadále růst,“ říká generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Praha by přitom měla být do budoucna plánována jako metropole minimálně pro dva miliony lidí. „Podle statistik ČSÚ v současné době v Praze oficiálně žije 1,3 milionu lidí. Reálně však toto číslo bude výrazně vyšší, nejméně kolem 1,5 až 1,7 milionu a dalších 200 tisíc denně do Prahy dojíždí za prací. Pokud započteme také turisty, je třeba počítat s tím, že denně se v metropoli pohybují více než dva miliony lidí a pro tyto počty je třeba město projektovat a budovat,“ míní šéf Central Group Dušan Kunovský.

Podle odhadů ale v Praze žije až 30 procent lidí bez hlášeného trvalého pobytu. Mobilní operátor spočítal, že na sídlišti Chodov přespává až o 30 procent více lidí, než je oficiálně hlášeno. Je tu 900 tisíc pracovních míst, přitom obyvatel v produktivním věku je jen 650 tisíc. V Praze je také zhruba 80 tisíc studentů, kteří nefigurují v žádných statistikách. Navíc denně ve městě přespí kolem 200 tisíc turistů a dalších minimálně 200 tisíc Středočechů do města denně dojíždí za prací. Dnes v Praze připadá na jeden byt 2,12 obyvatel, třeba v Mnichově je to ale 1,9 obyvatele. Lze tedy předpokládat, že i v Praze bude trend směřující k vyššímu počtu jednočlenných domácností zesilovat.

Praha potřebuje moderní a ikonickou architekturu, citlivě zasazenou vůči stávajícím stavbám v okolí. K uspokojení poptávky po bydlení je také vhodnější využít co nejefektivněji kapacity území především na brownfieldech. A k tomu jsou podle Kunovského ideální výškové stavby. Ty totiž umožní koncentrovat výstavbu na relativně malé území a zbytek může být zachován pro zeleň a veřejný prostor. Příklady ze zahraničí přitom ukazují, že kapacity uvnitř města je třeba efektivně využít a umožnit tak městu růst uvnitř a neexpandovat do krajiny. Jen dostatečně kapacitní výstavba uvnitř hranic Prahy totiž zastaví růst cen bydlení, který je dán nedostatkem bytů na trhu a který dnes nutí střední třídu hledat bydlení mimo hlavní město a za prací do Prahy dojíždět.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.