úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Architekti upozorňují na negativní obrat v rekodifikaci stavebního práva

Foto Skypaper
14.05.2020  |  Petr Bayer

Česká komora architektů (ČKA) upozorňuje na nynější negativní odklon od vládou schváleného věcného záměru nového stavebního zákona přijatého 6. února 2019. Předložené znění návrhu zákona totiž nepřináší potřebnou reformu systému stavebního práva a představuje nevyužitou šanci napravit problémy ve výstavbě a plánování.

„Před více než měsícem, 3. dubna 2020, byl připomínkovým místům rozeslán text návrhu nového stavebního zákona doplněný o tzv. Změnový zákon, který je souborem novelizací předpisů zasahujících do stavebního práva. Návrh stavebního zákona, který je výsledkem provedeného připomínkového řízení, svou strukturou a ve značné části bodů ani obsahem neodpovídá schválenému věcnému záměru zákona,“ uvádí ČKA.

Komora upozorňuje na nesplnění jednoho ze základních cílů rekodifikace, a to dostatečnou integraci dotčených orgánů státní správy (DOSS). U neintegrovaných DOSS zůstává vyjadřování ve formě závazného stanoviska. „To lze akceptovat pouze u národních kulturních památek a zapsaných nemovitých památek, památkových rezervací a zón,“ upozorňuje předseda ČKA Jan Kasl.

"Dotčené orgány státní správy jsou plně integrovány s výjimkou požární ochrany a památkové péče v objektech v památkové ochraně – národních kulturních památek a zapsaných nemovitých památek, památkových rezervací a zón. Mimo zóny, tedy i v ochranných pásmech, která jsou v ČR velmi široká, již je integrována i památková péče do stavebního úřadu. Zde budou odborníci na ochranu památek i nadále hájit zájmy ochrany historického dědictví, nově však v rámci stavebního úřadu, který bude vydávat jediné integrované razítko pro účely stavebního povolení," uvádí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

ČKA dále namítá, že na základě dohody premiéra se samosprávami mají být obecní úřady ponechány v modelu přenesené působnosti. „Převod stavebních úřadů všech stupňů pod státní stavební správu byl zbytečně deformován,“ vytýká návrhu zákona Kasl. „Přetrvají tak všechny negativní dopady, kvůli kterým byl model státní stavební správy vytvořen,“ dodává. Návrh zákona rovněž podle něj opomíjí řešení stávajících problémů v územním plánování a rezignuje na šanci přiblížit územní plánování modelům používaným v civilizovaném světě.

Pozitivně ČKA hodnotí fakt, že se podaří naplnit záměr digitálního podání elektronické dokumentace na jednotný portál stavebníka, a to díky v mezidobí přijatému zákonu o právu na digitální služby. Přínosem bude také celostátní geoportál územního plánování, navržený jako agendový informační systém.

V připomínkovém řízení ČKA vznesla řadu rozporů. „Po jednáních s ministerstvem pro místní rozvoj je jasné, že opakované mezirezortní připomínkové řízení se konat nebude, jelikož by to neumožnilo splnění stanovených termínů projednání zákonů a předložení do 1. čtení, které je plánované na září. MMR v zájmu splnění premiérem stanovených termínů rezignuje na hledání konsenzu nad zněním zákona, které by zajistilo tolik potřebnou reformu stavebního práva ve funkční systém,“

Nový stavební zákon v předloženém znění tak považuje ČKA za další novelu platného zákona. „Nenaplnila se očekávání vkládaná v nový zákon a prohospodařila se reálná šance na skutečně nový systém plánování a povolování staveb,“ varuje Kasl. Zákon alespoň počítá s jedním výsledným stavebním povolením, vydaným na některém ze stavebních úřadů v omezeném počtu řízení. „A rozhodně ne v jediném, jak byl původní cíl,“ tvrdí. Kladně hodnotí, že by projektová dokumentace k povolení stavebního záměru měla být jednodušší, než je současná projektová dokumentace pro společné povolení, tedy pro stavební povolení. „Pokud se ovšem nedočkáme dalších negativních změn v procesu schvalování ve vládě a poté v parlamentu,“ dodává.

„Nad předloženým zněním zákona ze 3. dubna 2020 nelze než projevit lítost, že přichází vniveč množství práce všech zúčastněných na tvorbě a oponování nového stavebního zákona, a to včetně mnoha pracovníků MMR ČR,“ uzavírá Kasl.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce