úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

1. etapa bytového projektu Modřanský cukrovar vyjde na miliardu Kč

Modřanský cukrovar - podoba první etapy
28.06.2022  |  Petr Bayer

V Praze začíná stavba bytového projektu Modřanský cukrovar, první etapa vyjde na 970 milionů Kč. Na 10,5 tisících čtverečních metrech vyroste 112 bytových a 7 nebytových jednotek, dokončení je plánováno na rok 2024. Více než polovina bytů je prodaná. Celkem Modřanský cukrovar nabídne v 6 fázích téměř 800 bytů.

V první etapě vzniknou dva samostatné bloky, sekce A bude tvořena třemi objekty o 3 až 4 nadzemních podlažích, sekce B pěti pětipodlažními objekty. V bytových domech budou převažovat střední a větší byty o dispozicích 2kk až 4kk, nechybí ale ani malometrážní 1kk a největší 5kk. Domy svírají polootevřený vnitroblok, který vyplní prvky drobné architektury a mobiliář pro odpočinek i zábavu dětí a dospělých. Zeleň zajistí kvalitní mikroklima i přirozené stínění v letních dnech. V horním patře jednoho z domů je sdílená pobytová terasa s posezením, stíněním a okrasnými i užitkovými záhony.

Zástavba se snižuje směrem na západ k Vltavě a umožní tak výhled na řeku z většiny místností a teras. Byty na úrovni vnitrobloku nabídnou soukromé předzahrádky, v posledních patrech jsou střešní zahrady a terasy. Velké byty v ustupujících patrech jsou koncipovány jako bydlení pro náročnou klientelu, v nabídce jsou i mezonety s vlastní saunou.

V parteru vyroste 7 komerčních jednotek a v podzemních podlažích budou prostory pro ukládání domovního odpadu, sklepy, garáže, úklid, kolárna s kočárkárnou, úpravna tzv. šedé vody, a místnosti technického vybavení. Praktickým pomocníkem bude chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, lze si nastavit face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit přístupový QR kód.

Modřanský cukrovar vyrůstá na brownfieldu po bývalém cukrovaru a bude se jednat o projekt zaměřený na hospodárné bydlení, inovace a sousedské vztahy. Charakteristickým znakem každé etapy jsou udržitelná řešení, která budou tvořit tzv. modrozelenou infrastrukturu. Obyvatelé naleznou systém hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou, který splňuje tzv. LID koncept (Low Impact Development), tedy šetrné zacházení s vodou.  Dešťová voda se díky propustným povrchům, odvodňování chodníků do průlehů a terénním úpravám zasákne nebo odpaří, čímž přispívá k lepší kvalitě vzduchu, nebo je svedena do akumulačních nádrží k dalšímu využití.

Výrazným představitelem hospodárnosti projektu je recyklace vody v areálu. Tzv. šedá voda se vedle splachování toalet může využívat také pro praní v automatických pračkách. „Připojujeme dva rozvody vody a obyvatelé se mohou rozhodnout, jaký typ chtějí pro praní využívat. U recyklované vody se spotřeba pitné vody může redukovat o dalších 6 % denní spotřeby, která činí 109 litru na průměrného pražského obyvatele. Když k tomu přičteme ještě splachování recyklovanou vodou, úsporné armatury a využití dešťové a užitkové vody, dostáváme se na číslo 47 % úspory, tj. 51 l vody denně na obyvatele,“ uvedl manažer Skanska Reality Miroslav Kobera.

Příspěvkem hospodárnosti je také využití recyklovaného betonu rebetong, který se vyrábí ze stavební suti a nahrazuje tak ze 100 % přírodní kamenivo. „Stavební suť, typicky odpadový materiál, využijeme ve formě rebetongu nejen pro nosné konstrukce domů, ale také jako pohledově přiznaný prvek vstupních prostorů a fasád bytových domů. Jedná se o příklad upcyklace, kdy hodnota recyklovaného materiálu díky vhodnému využití stoupá,“ říká Ondřej Mundl z atelitéru CHYBÍK + KRISTOF, hlavní architekt projektu. Rebetong se navíc využije až pro 20 % betonových konstrukcí a díky tomu se uspoří zhruba 1750 kg kameniva na každý m3 betonu.

Úsporu energie podpoří 24 fototermických panelů umístěných na střechách domů. Ty ohřívají teplou vodu a šetří tak neobnovitelné zdroje i životnost kotlů. Na exponovaných fasádách budou instalovány exteriérové žaluzie, které v létě přirozeně snižují teploty o 5 – 7° C. Uvnitř všech bytů hraje velkou roli rekuperace, která kromě tepelného komfortu zajišťuje čerstvý vzduch. Společným znakem celého projektu jsou zelené střechy, které jsou umístěné na všech budovách o celkové ploše 3 tisíc m2, a jsou izolantem střech.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce